wtorek, 2 października 2018

Środki persfazji na flagach kibiców

W ramach współpracy z serwisem TaniaKsiążka najnowszą pozycją jaką otrzymałem była książka pt.: "Jesteśmy elitą nie tłumem, w sercach nosimy dumę...", czyli o środkach persfazyjnych na flagach kibiców klubów piłkarskiej ekstraklasy".

Książka jest dziełem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, zatem w normalnych okolicznościach pewnie nie zdobyłbym jej na własność. Poza tym jest to praca jednego z doktorantów. (Myślę, że się obronił :) ). Na szczęście dzięki współpracy z TaniaKsiążka.pl trafiła ona w moje ręce.

Na kibiców, kiboli, ultrasów czy szalikowców z reguły patrzy się krzywo. Media stawiają ich jako rozbójników, chuliganów i awanturników. Coś w tym na pewno jest i swoją przyczynę ma. Jednak trzeba też dojrzeć pozytywne strony jak choćby ich akcje charytatywne. W książce zaś autor ukazuje ich jako ludzi kreatywnych językowo.

Książka jest nowością, jednak autor skupił się tylko na sezonach 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012. Wybór padł akurat na te sezony, ponieważ w tych latach w Ekstraklasie grały zespoły z wielu zakątków kraju, co za tym idzie, autor mógł zarysować najpełniejszy obraz flag i napisów, zarówno góralskich, śląskich jak i kaszubskich. Również w tych latach Ekstraklasa reprezentowana była przez wiele zespołów, które awansowały z niższej ligi.

W książce poznamy rodzaje flag odwołujących się  do wydarzeń historycznych, teatralnych, socjalnych czy kulturowych. Wyrażenia związane z miłością, przestępstwem, sentymentem, władzą, religią oraz nawiązujących do kraju, miasta, dzielnicy, a nawet ulicy.  Ponadto omówiono metafory, personifikacje, hiperbole, eufemizmy, porównania, peryfrazy, wyliczenia czy anafor znajdujące się na płótnach.

Praca zaczyna się teorią. Teorią, która może nieco zanudzać, bo jest jej niemal połowa książki. Jest to praca doktorancka jak wspomniałem, więc nie ma się co dziwić. Nie oznacza to, że nie ma tam wymienionych i opisanych napisów na flagach. Są ich po prostu liczne przykłady spisane w tekście. Od strony naukowej dowiemy się co to jest perswazja, jakie są jej cele i rodzaje, czym jest propaganda czy manipulacja.

Po tej części następuje część przyjemniejsza, na którą czekają czytelnicy - kibice. Jest to dodatek (który pewnie nie był już pracą) - słownik napisów na flagach - spis flag. Omówienie flagi rozpoczyna się od opisu kolorów i rozmieszczenia na niej elementów tekstowych i graficznych. Następnie podano znaczenia warstwy ikonograficznej i znaczenie danego hasła. Dowiemy się także w jakich okolicznościach była wywieszana i w niektórych przypadkach jak obecnie jest wykorzystywana. Opis kończą informacje o klubie - nazwa, herb, barwy, pseudonim i hymn.

Generalnie analizie poddano 1638 napisów eksponowanych na stadionach przez kibiców 21 klubów. Najliczniej pojawiają się hasła na flagach takich zespołów jak Lechia Gdańsk (244), Wisła Kraków (205), Ruch Chorzów (123), Arka Gdynia (114) czy ŁKS Łódź (112). Wielu klubów i dobrych ekip kibicowskich nie ma. Mam na myśli np. Elane czy Zawisze, ale wiadomo, że nierealną rzeczą jest wymienienie wszystkich, co jednak otwiera pole dla innych do kolejnych badań.

Największym minusem książki jest brak jakichkolwiek zdjęć z opraw, lub fotografii samych flag. Nie ma żadnej wkładki ze zdjęciami, nawet kilku zrobionych przez autora zdjęć. Wiadomo, że nie da się opublikować wszystkich, bo książkę byłoby trzeba wydać w tomach, ale jak na ponad 400 stron lektury, kilka fotografii by się zdecydowanie przydało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz