poniedziałek, 15 maja 2017

Najlepsze Kluby Europy: Borussia

Dzięki współpracy z wydawnictwem Rea-SJ oraz plebiscytem Sportowa Książka Roku, trafiła do mnie druga książka z serii Najlepsze Kluby Europy. Po FC Barcelonie, od której zacząłem (KLIK), tym razem jest to Borussia Dortmund.

Lektura zaczyna się od historii klubu. Począwszy od jego założenia przez giga trio zwane "Trzema Alfredami" - Kelbassy, Preislera i Niepieklo, wygranej w Pucharze Zdobywców Pucharów, do powstania Bundesligi.

Historia opisuje także wzloty i upadki takie jak chociażby spadek z najwyższej klasy rozgrywkowej czy Złote czasy Hitzfelda, aż do ery Kloppa i Tuchela, których czasy zostały opisane w kolejnych rozdziałach.

Następnie wiele miejsca poświecono piłkarzom. W sumie aż od strony 34 do 114 opisywani są kolejno obecne gwiazdy np Kagawa, Aubameyang, Gotze czy Reus, przez polaków - Tyrałę, Smolarka, Błaszczykowskiego, Lewandowskiego i Piszczka, aż po klubowe legendy - między innymi Zorca, Reutera, Sammera, Rickena czy Hitzfelda.

Nie zabrakło także informacji o stadionie, który jest jednym z największych w Europie, o "Żółtej Ścianie" którą tworzą najwierniejsi fani oraz o wielkich derbach z Schalkę, które budzą wielkie emocje nie tylko na boisku, ale także i poza nim.

Książkę kończy kończy obecna karda Borussii Dortmund oraz garść przeróżnych statystyk.

Książkę szybko się czyta. Dla sympatyków krótkich biografii wielu piłkarzy pozycja godna polecenia. Rzecz jasna na fanów Żółto - Czarnych - pozycja obowiązkowa. Ponadto w książce znajdziemy wiele fotografii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz