wtorek, 21 listopada 2017

Żużlowy... Życiowy Balans!

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Psychoskok miałem okazje przeczytać książkę Angeliki Nowak pt.:"Balans". Dotyczy ona Sönke Petersena, który swoją rozpoczynającą karierę żużlowca zakończył na wózku inwalidzkim.

Czasami staram się poszukać jakiejś ciekawej sportowej książki, która choć na chwile oderwie mnie od piłkarskiego świata. Aktualnie, gdy wychodzi masa piłkarskich książek nie jest to łatwe. Ale udało mi się znaleźć kolejną już książkę o żużlu. Przy niemal trzystu pozycjach piłkarskich, zaledwie piąta czy szósta pozycja o speedwayu wygląda kiepsko, ale tak to właśnie teraz wygląda w dobie wielu wydawnictw piszących na potęgę o futbolu.

W wieku 20 lat Sönke miał podpisany kontrakt z Wybrzeżem Gdańsk. Niestety podczas półfinału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Abensbergu zanotował groźny wypadek, po którym złamał pierwszy kręg lędźwiowy, został sparaliżowany i stracił czucie w nogach.

Jego ambicja, siła, wola walki, wiara, determinacja i stawianie czoła rozmaitym przeciwnością stała się inspiracją dla autorki do napisania o nim książki. Nie jest to jednak typowa biografia, ani także książka o żużlu. Nie znajdziemy tu danych, statystyk, opisów meczów itd. To głębsza opowieść o życiu.

Dla autorki, jej własna książka stała się terapią. Pokazała, jak łatwo jest zrobić generalny remont w życiu. Angelice udało się wejść do świata Niemca, do jego uczuć, bólu, łez i radości. Poznała jego prawdziwe cierpienie, zobaczyła co to jest depresja i jak z nią walczyć.

Tytuł oczywiście nawiązuje do bohatera. Petersen niegdyś balansował pomiędzy życiem a śmiercią, teraz balansuje na granicy mocy i niemocy, pomiędzy szczęściem a nieszczęściem. Balansu były żużlowiec szuka we własnym życiu. Również tego życzy nam autorka.

Książkę oprócz zdjęć wzbogacają wypowiedzi między innymi przyjaciół Sönke, siostry, rehabilitanta, polskich pracowników ośrodka czy Maxa Dilgera, który co ciekawe zarówno jechał w feralnym półfinale w kadrze z Petersenem oraz w biegu, w którym życie stracił Grzegorz Knapp.

Lektura bardzo mądra, w której znajdziemy wiele życiowych rad. Książka, która potrafi zmienić spojrzenie na wiele spraw, która pomaga dojrzeć, nauczyć czegoś nowego i nakłania do refleksji nad swoim życiem. Jest pełna głębi, przesłania i reelekcji. Jest drogowskazem do dalszego życia. Pokazuje na prostych przykładach, że życie i zdrowie trzeba docenić.

Klikając TUTAJ możecie zamówić książkę za jedyne 26.30 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz