środa, 24 stycznia 2018

Autobiografia Fergusona

Osoby sir Alexa Fergusona nikomu na pewno przedstawiać nie trzeba. Żywa Legenda nie tylko Manchesteru United, mająca swój pomnik, ale także i całego piłkarskiego świata. Wydawnictwo Literackie w czerwcu 2014 roku opublikowało autobiografię Szkota.

Były trener United na pomysł na napisanie swojej autobiografii wpadł już dobrych parę lat temu. A że decyzja o odejściu na emeryturę była nagła, publikacja nastąpiła wcześniej niż się spodziewano.

W chwilach wolnych od pracy robił sobie notatki, z których później miała powstać książka. Fergie we wstępie zaznacza, że jego celem było zaciekawienie tą pozycją ludzi nie tylko związanych z piłką nożną.

Autor opisuje swoje lata w Glasgow i Aberdeen, wspomina jak był piłkarzem, trenerem czy jak prowadził bary. Kilka stron dotyczy także jego przyjaciół i rodziny. Głównie jednak lektura dotyczy magicznych lat w Manchesterze.

Ferguson w swojej autobiografii przyznaje się do popełnionych błędów (np. sprzedaży Stama), wyraża swoje opinie (np. że Beckham mógłby być o wiele lepszym piłkarzem, gdyby zajął się futbolem), a także prezentuje swoje najlepsze decyzje i zmiany.

Opisane zostały także relacje z innymi trenerami, prezesami i sztabem szkoleniowym. Sporo miejsca zostało przeznaczone również na relacje z najlepszymi zawodnikami. Specjalnych rozdziałów doczekali się Beckham, Ferdinand, Ronaldo, Keane czy Van Nisterlooy.

Książkę kończy szereg statystyk. Znajdziemy w nich karierę piłkarską klubową i reprezentacyjną oraz trenerską zapisaną w statystykach, tabelach i liczbach sezon po sezonie, od 1967 do 2013 roku. Znajdziemy również listę wszystkich piłkarzy, którzy zagrali pod jego wodzą przynajmniej jeden mecz.

Mimo iż lektura jest obszerna, licząca 424 strony, czyta się ja szybko i przyjemnie, jest wciągająca. Przewijając kartki znajdziemy cztery wkładki ze zdjęciami. Oprawa jest broszurowa ze skrzydłami.

Autobiografię Fergusona możecie kupić na stronie wydawnictwa (KLIK) za 38 zł. Dostępny jest także ebook w cenie 29 zł.

Zobacz także recenzje innych książek o Alexie:
"Być liderem"
"Sir Alex Ferguson. 25 lat w Manchesterze"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz