środa, 21 marca 2018

"Afryka Gola!" - futbol i codzienność

Mistrzostwa Świata 2010 w Republice Południowej Afryki to już przeszłość. Książki o tej tematyce, jak i o Pucharach Narodów Afryki również. Niemniej jednak postanowiłem odezwać się do wydawnictwa Sorus.

Tym samym trafiła do mnie książka pt.: "Afryka Gola. Futbol i codzienność" autorstwa dziennikarza Michała Zichlarz. Postać znana z publikacji w wielu dziennikach m.in z "Faktu", "Sportu", "Przeglądu Sportowego" czy "Dzienniku". Jego hobby to podróżowanie po Afryce.

Przedmowa do książki napisana została przez Henryka Kasperczaka. polski trener chyba jak nikt inny zna Afrykę, tamtejszy futbol i życie codzienne. Prowadził bowiem takie reprezentacje jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja, Maroko, Mali czy Senegal. Selekcjoner pisze wspominając o wielkich piłkarzach z Czarnego Lądu i nazywa ten kontynent uśpionym lwem i skarbnicą piłkarskich diamentów.

Autor książkę dedykuje swoim przyjaciołom z Afryki. Tym którzy pomagali mu w RPA, Nigerii, Ghanie, Senegalu, Egipcie czy Mozambiku.

Książka generalnie bardzo ciekawa. Autor jeździł po całej Afryce i przeżył nie jedną niewiarygodna historię. Ma wiele do opowiedzenia i bardzo fajnym pomysłem było spisanie tego na kartki. Oprócz opisywania turniejów, piłkarzy, w niezwykle wciągający sposób opowiada o swoich przygodach.

Czytając lekturę dowiemy się o wielu ciekawych rzeczach. Picie herbaty w kieliszkach na trzy rundy, jak za pomocą ołówka sprawdzano czy ktoś jest biały czy czarny, chodzenie do fryzjera ze swoimi nożyczkami czy woda droższa od benzyny to tylko kilka z nich.

Książka jest podsumowaniem siedmiu wyjazdów autora do Afryki, nie tylko w celu dziennikarstwa na turniej PNA, ale także rekreacyjnych wyjazdów. Książka przybliża ten kontynent, pozwala poznać obyczaje tam panujące i  kulturę.

Oprócz historii futbolu w Afryce, piłkarzach, legendach, Pucharze Narodów Afryki lektura dotyka tematy głodu, przestępczości i ciężkiego życia zwykłych szarych obywateli. Ponadto nie zabraknie polskich wątków w postaci m.in graczy występujących na polskich boiskach i ściągania ich na testy do naszego kraju.

Ciekawym rozdziałem będzie na pewno "czary na boisku. Tajemnicze proszki, amulety, szamani i tym podobne dziwactwa, w które wierzą Afrykanie. Czytając niektóre historie człowiek zaczyna naprawdę w nie wierzyć (np historia opasek graczy Francji i tajemnicza choroba Ronaldo na MŚ).

Pozycji tej "smaku" dodają ciekawe fotografie czarno - białe i mapki. Na końcu znajdziemy także indeks nazwisk. Choć książka wydana w 2010 roku, w żadnym razie nie stanowi to problemu dla czytelnika.

Książka zdecydowanie godna polecenia wszystkim fanom piłki nożnej, a w szczególności tym, którzy interesują się rozgrywkami na Czarnym Lądzie. Ciekawą pozycją będzie także dla miłośników podróżowania, odkrywania nowych miejsc czy poznawania nowych kultur.

Książkę możecie nabyć na oficjalnej stronie wydawnictwa za 39 zł - TUTAJ.
TUTAJ zaś możecie zajrzeć na oficjalny blog autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz