środa, 23 maja 2018

Psychologia rzutów karnych

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Charaktery miałem okazję przeczytać i zagłębić się dokładniej w niezwykle ciekawe zjawisko jakim są niewątpliwie rzuty karne, nie tylko te meczowe, ale i te które decydują o zdobyciu pucharów.

Książka "11 metrów" jest pozycją popularnonaukową i opisuje psychologię wykonywania i bronienia rzutów karnych w piłce nożnej.

Przedmowa należy do Andreasa Kopke, byłego reprezentanta Niemiec i jednego z najbardziej utytułowanych bramkarzy świata, mistrza świata i europy.

Przednią okładkę zdobi zdjęcie Franka Lamparda wykonującego rzut karny w finale Superpucharu Europy z 2013 roku. Anglik pewnie pokonał Neuera, ale jednak górą i tak był Bayern Monachium.

Książka została podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy opisuje aktualne oraz dawniejsze historię związane z karnymi, aby ukazać jak w prosty sposób można wyjaśnić dramaty oraz szaleństwa z perspektywy wiedzy o sporcie.

W centrum rzutów karnych są dwie osoby. Strzelec oraz bramkarz. To ich dotyczą kolejne dwa rozdziały. W nich autorzy przyjrzeli się dokładniej poszczególnym fazom czasowym. Od rozbiegu, aż do strzału, od wejścia na bramkę do zejścia z niej.

Wiele wniosków autorów dotyczących wykonywania jedenastek poparte jest dowodami również dzięki wnikliwej analizie naukowej.

Poznamy odpowiedzi na wiele ciekawych i nieraz nurtujących pytań. Czy strój daje przewagę? Czy sfaulowany powinien strzelać? Lepiej być lewonożnym? Czy kąt rozbiegu ma znaczenie? Czy bramkarz powinien stać na środku bramki?

Zjawisko rzutu karnego ukazane jest w niezwykle interesujący sposób z wielu perspektyw. Potwierdzone wieloma statystykami i diagramami. Książka skierowana jest do kibiców, piłkarzy, trenerów, zarządu i mass mediów.

Książkę "11 metrów. Psychologia rzutów karnych" możecie zamówić w oficjalnym sklepie internetowym wydawnictwa Charaktery za niecałe 30 zł klikając TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz