sobota, 6 października 2018

Historia 25-letniej taktyki Premier League

Kolejną nowością, która trafiła do mnie z wydawnictwa Sine Qua Non jest Kultowy The Mixer, czyli "Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata" Michaela Cox'a.


Piłka nożna niby prosta gra, przyjęcie, podanie, pokazanie się, wybieganie, wrzutka, strzał. Jednak w gruncie rzeczy to nie takie proste. Książka pokazuje jak skomplikowana może być gra w piłkę i jak dzięki zmianie ustawienia i dobraniu odpowiedniej taktyki można zacząć grać lepiej, nawet tymi samymi zawodnikami.

Anglia to najpierw gra na aferę, ciągle długie piłki do przodu. Potem pomoc obsługiwała tylko skrzydłowych, bocznych obrońców i napastników. W środku nie było kreatywności tylko pole bitwy - wślizgi i zagrania we wspomniane rejony. Teraz jest zupełnie inaczej, liga jest szybka i techniczna.

Autor szuka odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób futbol stał się tak dobry. 25 rozdziałów odpowiada akurat 25 latom istnienia Premier League. Ułożone tematycznie rozdziały skupiają się na innowacjach menadżerskich, zmieniających piłkę zawodnikach, inspirujących zespołach, pomysłach taktycznych i pozaboiskowych wydarzeniach, które wpłynęły na styl gry.

Historia niezwykłej rewolucji taktycznej na którą wpłynęło wiele czynników. Między innymi zakaz łapania piłki przez bramkarza, prawo Bosmana, zmiana piłek czy przybywanie zagranicznych piłkarzy i trenerów. Każda rewolucja jest w lekturze opisana.

Opisano także rządy Houliera, Beniteza czy Mourinho. Pod lupę wzięto zespoły Boltonu Allardyce, Arsenalu Wengera, Manchesterów Guardioli i Fergusona, Newcastle Keegana, czy taktykę Hull i niesamowite wyrzuty z autu Delapa, gdzie rywal wolał wybić na róg niż na aut!  Przyjrzano się także grze Cantony, Anelki, Owena, Makelele, Lamparda czy Gerrarda.

Książka zdecydowanie godna polecenia wszystkim piłkarskim kibicom, ale także i trenerom. Dla fanów Premier League zaś jest to oczywiście pozycja obowiązkowa na półce.

Taktyczną historię Premier League możecie nabyć TUTAJ za 25 zł lub TUTAJ w wersji elektronicznej w postaci ebooka za 27 zł. Ponadto książka dostępna jest w wielu atrakcyjnych pakietach z innymi książkami gwiazd angielskiej ligi - KLIK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz