poniedziałek, 7 stycznia 2019

Piłkarskie kluby w Polsce

Dzięki współpracy z księgarnią internetową TaniaKsiążka.pl dotarła do mnie kolejna nowość - książka Piotra Szymanowskiego pt.: "Kluby piłkarskie w Polsce" wydana przez wydawnictwo Horyzonty.


Autor dobrze znany, który ma na swoim koncie już kilka książeczek dla dzieci i młodzieży, nie tylko piłkarskich, ale również o innych dyscyplinach sportowych. Ta jednak lektura dotyczy bardziej młodzieży, również starszej, gdyż jest co czytać.

W książce opisane są tylko kluby polskie, zarówno biedne, jak i bogate, stare jak i te nowsze. Również te nieistniejące. Wybór klubów był prosty. Opisane zostały zespoły z całego XXI wieku, które w tym czasie grały w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Przeczytamy zatem nie tylko o takich potęgach jak Wisła, Legia czy Lech, ale także o Zawiszy, Amice, Sandecji czy Dyskobolii.

W opisach każdej drużyny znajdziemy wszystkie informacje potrzebne kibicowi. Od założenia, nazwy i barw przez stadion i herb, aż do przydomków, maskotek czy znanych kibiców.

Historie klubów łączą się także z historią miast i państwa. W związku z tym przeczytamy także jak dane kluby rozwijały się przed, w trakcie oraz po takich wydarzeniach jak okres zaborów, okres stalinowski, I i II wojna, okres międzywojenny, czy podczas różnych powstań i innych reform ustrojowych i gospodarczych.

W Polsce następowały również zmiany nazw poszczególnych poziomów rozgrywek. Autor pisze je oryginalnie adekwatnie do czasu, ale w nawiasach dodaje jaki to poziom rozgrywek, co ułatwi czytanie.

Książka duża i w twardej okładce ładnie się prezentuje. Ponadto bogato ilustrowana. Wiele zdjęć jest czarno - białych, wręcz archiwalnych. Ponadto wiele anegdot i ciekawych historii. Godna polecenia dla sympatyków polskiej piłki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz