sobota, 4 maja 2019

Historia LFC w 10 meczach

Współpracując z wydawnictwem Sine Qua Non trafiła do mnie książka Jonathana Wilsona i Scotta Murray'a pt.: "Anatomia Liverpoolu". Jest to historia klubu spisana w dziesięciu wybranych przez autora najważniejszych spotkań.


Jeśli chodzi o Wilsona, doskonały dziennikarz sportowy z wieloma książkami na koncie. Na mojej półce oprócz wspomnianej "Anatomii Liverpoolu" są jeszcze "Bramkarz, czyli outsider" oraz "Aniołowie o brudnych twarzach".

Książka jest szczegółową analizą dziesięciu najważniejszych spotkań w historii klubu, począwszy od 1899 roku do 2005 (w posłowiu do polskiego wydania dalsza część historii do finału w 2018 roku).

Relacje z każdego spotkania są bardzo szczegółowe, niemal akcja po akcji. Na początku każdego z rozdziałów zobaczymy także statystyki w postaci składów, strzelców, kartek, liczby kibiców oraz nazwisko sędziego głównego.

Dobór spotkań na pewno był trudny. W ponad 120-letniej historii było o wiele więcej fantastycznych spotkań. Pominięto zatem także wiele finałów. Z tego względu jednak wybrano inne, ponieważ bardziej odbiły się na historii klubu bądź wyznaczały koniec jednej ery a początek drugiej.

Oczywiście to nie tylko analiza dziesięciu meczów (wówczas książka na pewno nie liczyłaby ponad 400 stron). Jest to zatem historia klubu. Opisanych zostało wiele wydarzeń i historii, między innymi tragedie na Heysel, Hillsborough). Poznaliśmy losy i rządy wielu szkoleniowców (Shankly, Paisley, Fegan, Dalglish, Houlier czy Benitez). Wszystko zostało wzbogacone wieloma ciekawostkami.

Dla kibiców LFC jest to pozycja obowiązkowa na półkach. Dla fanów ligi angielskiej śledzących ją od dawna również będzie to bardzo ciekawa lektura.
Jednak dla innych kibiców, setki nazwisk a nieraz i same mecze (7 na 10 opisanych ma miejsce przed 1990 rokiem, jedynie dwa są po 2000 roku) będą ciężką przeprawą.

"Anatomie Liverpoolu" możecie kupić TUTAJ za niecałe 25 zł oraz TUTAJ w atrakcyjnych pakietach z innymi książkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz