wtorek, 2 lipca 2019

"Podcięte skrzydła kanarka", czyli jak upadł brazylijski futbol

Wydawnictwo Sine Qua Non wydało wreszcie wyczekiwaną książkę Bartłomieja Rabija o brazylijskiej piłce nożnej. Książkę, o której już w styczniu w wywiadzie wspominał mi autor. Pomysł na tytuł książki narodził się już w 2011 roku.

"Podcięte skrzydła kanarka", bo o niej mowa, to blaski i cienie brazylijskiego futbolu - tak jak mawia podtytuł. Opis jak dekadę po dekadzie, a szczególnie w tym ostatnim dziesięcioleciu upadał futbol w Brazylii.

Autorem jest dziennikarz Bartłomiej Rabij. Setki skomentowanych meczów ligi brazylijskiej, ponad trzydzieści lat doświadczenia, kilka podróży do tego kraju, zarówno prywatnych jak i zawodowych. Zdecydowanie najlepszy specjalista i ekspert od południowoamerykańskiego futbolu.

Taki specjalista jak Bartłomiej, który ma niesamowitą wiedzę w temacie nie tylko piłki nożnej w Brazylii powinien wydać więcej książek. Ta bardzo ciekawa, ponieważ autor w przystępny sposób przelał wiedzę na papier.

W lekturze przeczytamy o przestępczości (szczególnie w Rio), gospodarce (jej kryzysie), polityce, władzach brazylijskiego futbolu (ciągle tych samych), korupcji i oczywiście samym futbolu (piłkarzach i rodzinnej lidze).

Przeczytamy wiele ciekawych opowieści i wspomnień autora z wyjazdów i spotkań. O górach, widokach z tras które pokonywał, krętych i zabrudzonych uliczkach czy fawellach i slumsach. O codziennym życiu i zwyczajach. Nie zabraknie także ciekawostek (opel to chevrolet, milky way to mars, Man'y to volkswageny, wszystkie fiaty to wersje pick-up itd...).

Autor nie chciał kończyć książki w takiej beznadziei na lepsze jutro dla brazylijskiej piłki. W związku z tym w epilogu znajdziemy kilka warunków i wyzwań stojących przed Brazylią, które muszą zostać spełnione aby zarówno kraj jak i futbol się odrodził.

12 lat temu Brazylia wygrała ostatni raz jakąś większą piłkarską imprezę. W tym roku, w aktualnie trwającym turnieju Copa America Canarinhos są już w półfinale, gdzie zmierzą się z Argentyną. Nawet jeśli wygrają cały turniej, to jak mówi Rabij, "będzie to tylko otarcie łez, jak łyk wody do popicia przeciwbólowej tabletki".

Książka zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich kibiców piłki nożnej. Bardzo dobra lektura. Takich książek mogłoby być więcej. Na LaBotiga znajdziecie ją w wersji papierowej (KLIK) oraz elektronicznej (KLIK).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz