wtorek, 20 grudnia 2016

George Best - futbol, kobiety, alkohol

George Best - piłkarz rewelacyjny, zdecydowanie godny miana legendy Manchesteru United. Szybki, zwinny i bramkostrzelny. Z wielką słabością do futbolu, który kochał, ale nie tylko. Niestety nie tylko, bo kolejne jego słabości zrujnowały mu życie.


Zdecydowanie Król futbolu. Przez jedenaście lat w United, wystąpił w 361 spotkaniach strzelając 137 bramek. Łącznie zagrał w trzynastu klubach strzelając 209 bramek w 596 meczach. Do tego dochodzi 37 pojedynków w barwach narodowych i 9 bramek.

Książę nocy. Imprezowicz, alkoholik. Lubił wychodzić do dyskotek i klubów nocnych, w których wlewał w siebie hektolitry alkoholu, od piwa, przez wino, aż do wódki. Pił coraz więcej i więcej, o swoim problemie wiedział, ale nie chciał nic z tym robić. Prawdziwy podrywacz, który umawiał się nawet z zajętymi i mężatymi kobietami.

Książka "George Best. Najlepszy" to autobiografia piłkarza napisana trzy lata przed śmiercią. Zaczyna się prologiem, w którym piłkarz opowiada o swoim wielkim problemie, jakim jest alkohol, o jego skutkach, walce z nim, jeśli można tak to ująć, ponieważ nawet będąc w szpitalu wiedział i chciał wrócić do picia. Po wielu odwykach, dalej wracał, nie potrafił przestać pić.

Lekturę kończy szczegółowe kalendarium z życia Besta, obszerne statystyki piłkarskie oraz podziękowania.

George nie jest osobą która lubi o sobie opowiadać, co potwierdza opowiadając o spotkaniach anonimowych alkoholików. Zaznaczał także, że nawet pisanie tej książki sprawiło mu wiele trudności. Mimo wszystko autobiografia wyszła znakomicie i jest napisana niezwykle chronologicznie.

Alkoholizm doprowadził do poważnych chorób, a nawet przeszczepu. Best zaczął się leczyć wreszcie na poważnie, ale było na to już za późno. W ostatnim rozdziale opowiada o swoich marzeniach, planach, spokojnym życiu. Wydawać by się mogło, ze dalej żyje i zaczyna nowe życie, lepsze, ustatkowane. Niestety czytając to wiemy, że odszedł w 2005 roku.

Autobiografia jest szczera, opowiada o imprezach, nocnym przesiadywaniu w pubach, o kobietach, ciekawostkach z szatni, spotkaniach, bramkach, a także jego największym problemie - alkoholu.

Książka zdecydowanie godna polecenia, nie tylko ze względu że jest to autobiografia. Książka pokazuje życie wielkiego piłkarza, magika futbolu, ale także otwiera oczy na wielki problem, który istnieje do dziś. Pokazuje jak można radzić sobie z alkoholem i jak można stoczyć się na samo dno. Dla fanów Manchesteru - pozycja obowiązkowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz