wtorek, 20 grudnia 2016

Glik - Piłkarz z CharakteremKamil Glik - kapitan Torino i podstawowy obrońca w kadrze reprezentacji Polski. Piłkarz nieoceniony zarówno dla klubu jak i dla reprezentacji. Zawodnik wychowany w MOSiRu Jastrzębie i WSP Wodzisław Śląski. Przeszedł przez takie kluby jak UD Horadada, Real Madryt C, Piast Gliwice, Palermo i Bari, aby ostatecznie związać się z Torino.


W tym roku skończył 28. Już doczekał się swojej biografii, która jest autoryzowana, a do wielu sytuacji podany jest komentarz piłkarza. Wydawnictwo Sine Qua Non prezentuje książkę pt.: "Kamil Glik. Liczy się charakter."

Książka zaczyna się wstępem autora, który kończą podziękowania, zaś kończy kalendarium z życia Glika, historią spotkań które zagrał w reprezentacji Polski i słowami piosenki Willie Peyote'a o Kamilu. Lektura liczy 336 stron.

Lektura pokazuje jak mimo wielu przeciwności losu, krytyki, niepowodzeń można osiągnąć zamierzony sukces i dojść daleko spełniając swoje marzenia. Pokazuje jak dzięki sile, pracy i charakterowi można osiągnąć wszystko. Nie znajdziemy tu analizy spotkań, czy sezonów. Książka ukazuję drogę Kamila, która doprowadziła go do tego momentu, w którym jest teraz. Podzielono ją na trzy części.

Pierwsza cześć to "Polska i Hiszpania", jest najdłuższa. Rozpoczyna się od początków Kamila z piłką w Jastrzębiu - Zdroju, Włodzisławskiej Szkole Piłkarskiej. Opowiada o wyjeździe do Hiszpanii, grze w UD Horadada i trzecim zespole Realu.

Druga część "Włochy" opowiada o grze w Palermo, Bari i Torino. Autor był w Turynie i widział na własne oczy jak Glik jest tam kochany, podziwiany, popularny i szanowany. Kibice proszą o zdjęcia, autografy, a żonie każą pozdrowić męża. Fani chcą, aby Polak zakończył karierę w ich klubie.

Trzecia część dotyczy reprezentacji. Od gry w najmłodszych kategoriach wiekowych, jako junior, aż po eliminacje do Mistrzostw Europy 2016. Glik ma niemieckie korzenie i mógł grać dla Niemiec, ale to Polacy byli szybsi, a naszym zachodnim sąsiadom nie udało się "ukraść" kolejnej gwiazdy.

Książka opiera się na wypowiedziach rodziny i osób ważnych w dla kariery Glika, a także przede wszystkim na wypowiedziach samego piłkarza.

Autor Michał Zichlarz jest dziennikarzem sportowym z wieloletnim stażem. Kamila zna od 16 roku życia. Wówczas pisał o nim pierwszy artykuł w prasie. Ma własne archiwum, z którego korzystał pisząc książkę. Pomysłodawcą napisania biografii jest jednak przyjaciel zawodnika, również piłkarza - Damiana Seweryna.

Książka zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich fanów. "Ta książka, podobnie jak gra Kamila i jego zachowanie poza boiskiem, pokazuje, że gdyby nie twardy charakter, nigdy nie dotarłby do miejsca, w którym jest obecnie." - powiedział Kamil Grosicki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz