czwartek, 23 marca 2017

Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu

Współpracując z wydawnictwem Sine Qua Non miałem możliwość przeczytania książki  Ronalda Reng o tytule "Bundesliga. Niezwykła opowieść o niebieckim futbolu". Coś obowiązkowego dla prawdziwego fana niemieckiej piłki. 

Na początek należy na chwilę zatrzymać się przy autorze. Jego wydana w Polsce biografia świętej pamięci Roberta Enke zyskała miano Sportowej Książki Roku. Również miałem przyjemność pochwalić się osobistym zdaniem na jej temat TUTAJ.
Teraz na polski rynek trafiła kolejna jego książka, tym razem o niemieckim futbolu. Znając już "pióro autora" czekałem na świetną książkę.
Teraz z niecierpliwością czekam na polskie wydania między innymi "Barca - Die GroBen Jahre".

W książce nie znajdziemy wielu dat, liczb, opisów meczów czy gry znanych piłkarzy. Dotrzemy do wnętrza zarówno ligi jak i społeczeństwa, co opisane jest oczami człowieka, który od ponad 50 lat związany jest z Bundesligą, od samego jej założenia.

Mowa o kimś takim jak Heinz Hoher (dziś 78 lat). Był piłkarzem, trenerem, menadżerem, dyrektorem sportowym i trenerem młodzieży, a także zespołu kobiet. Człowiek, który zainwestował w hotele i biurowce, które potem upadły, człowieku, który zaczął pić po śmierci syna, co niemal jego samego nie wpędziło do grobu. To on wprowadził pułapki ofsajdowe, grę bez napastnika, stosował krycie mieszane z elementami krycia strefą. Wszystko spisane przez autora za pomocą jego wspomnień.

Czytając książkę zastanawiałem się, czy aby czasami wręcz nie zamienia się to w biografię Hohera. Autor pisze w tekście, nie wiedząc czy książka odniesie sukces, wie na pewno, że "pomogła ona Hoherowi". "Uświadomił sobie, jaki był przez te 50 lat". Autor jest zdania, że o historii Bundesligi dowiemy się najwięcej właśnie skupiając się na przeżyciach pojedynczej osoby.

Niemniej jednak o Bundeslidze też sporo możemy się dowiedzieć. Pomijając oczywiste założenie Bundesligi i początki futbolu w kraju, przeczytamy o założeniu pierwszego fanklubu w Niemczech, aferze korupcyjnej z 1971 roku ("Z czysto etycznego punktu widzenia nie jest to oczywiście zgodne z duchem sportu, ale nielegalne też nie jest"), braku toalet damskich na stadionie, początkach reklam na koszulkach, które mierzono co do centymetra, aby miały regulaminowy wymiar. Poznamy także początku telewizji, praw do meczów czy twardej i nieraz brutalnej grze defensywnej z lat 80-tych.

Książka jest także pełna anegdot. Najwięcej można pośmiać się czytając o niezwykłym sposobie zabicia czasu przez 74-letniego wówczas bohatera, podczas gdy jego żona wyjechała na urlop.

Pozycja doceniona w Niemczech, uznana za najlepszy tytuł o tematyce piłkarskiej, a także najlepszą jaka pojawiła się w tym czasie na rynku. Jak opisuje Tomasz Urban "Literatura faktu i powieść przygodowa. Dramat i komedia. Sensacja i proza życia". Znajdziemy w niej wszystko.

Co prawda bez polskich wątków, ale jak pisze w posłowiu do polskiego wydania wspomniany felietonista, dobrze że trafiła na polski rynek. Dużo jest u nas fanów niemieckiej piłki, o której głośno zrobiło głownie za sprawą "Polonii Dortmund", dla których książka ta na pewno będzie ciekawa i warta przeczytania.


Tytuł: Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu
Autor: Ronald Reng
Data wydania: 2017
Format: 205 (wysokość), 140 (szerokość)
Liczba stron: 416
Wkładka zdjęciowa: 8
Okładka: Miękka
Wydawnictwo: SQN
Kup Teraz: KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz