piątek, 19 maja 2017

Najlepsze Kluby Europy: Bayern

Dzięki współpracy z wydawnictwem Rea-SJ oraz plebiscytem Sportowa Książka Roku, trafiła do mnie trzecia już książka z serii Najlepsze Kluby Europy. Po FC Barcelonie, od której zacząłem (KLIK) i Borussii Dortmund (KLIK) tym razem jest to Bayern Monachium.

Tradycyjnie książka zaczyna się od historii klubu, o opowieści o tym jak fotograf i grupa gimnastyków wymyśliła sobie założenie klubu. Tak właśnie powstał wielki Bayern.

O ile pierwsza wojna światowa była dla klubu w miarę łaskawa, o tyle druga już niestety nie. Masowe mordy żydów (założyciele byli tej rasy) przyczyniły się albo do śmierci albo ucieczki z kraju.

Znaczna część książki to po prostu krótkie biografie zawodników. Począwszy od obecnej kadry np Neuera, Lahma, Riberyego czy Robbena, przez polaków - Sikowski, Mrowca, Wojciechowski, Lewandowski, aż po klubowe legendy np Maiera, Mullera, Beckenbauera, Breitnera, Sammera czy Rummengge.

Dużo ciekawych informacji znajdziemy w rozdziale o stadionie, gdzie oprócz pojemności, poznamy jego konstrukcje.

Co ciekawe, nabycie biletów może być niemal niemożliwe. Już przed sezonem klub ma setki tysięcy zamówień biletów na każdy mecz sezonu. Oznacza to, że Allianz Arena zawsze zapełniona jest do ostatniego miejsca. Pozostają jedynie fankluby, które maja pierwszeństwo.

Co do przyszłości klubu, o której także jest mowa, można pochwalić niezwykłą politykę kadrową oraz prowadzenia klubu. Głównie pewnie przez zasiadanie w zarządzie byłych zawodników, którzy klub znają jak własną kieszeń.

Kogo nazywano fajtłapą a kogo najlepiej opłacalnym bezrobotnym świata? Kim w przyszłości chciał zostać Lahm? Kto stwierdził że "tylko idiota nie potrafi wykorzystać rzutu karnego"? Przeczytajcie sami, bo warto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz