Dzięki współpracy z wydawnictwem Agora miałem przyjemność otrzymać egzemplarz książki pt.: "Górnik Zabrze. Opowieść o Złotych latach".
Autorem książki jest Paweł Czado. Dziennikarz z prawie 25-letnim doświadczeniem, pracujący dla Gazety Wyborczej, prywatnie kibic, jakże by inaczej - Górnika Zabrze.
Szczerze mówiąc przeczytałem już kilka książek o historii polskich klubów. Nie wszystkie z nich mi się podobały, z reguły autor nieco zanudzał. Mimo wszystko postanowiłem jeszcze raz spróbować. Książka Pawła Czado mnie nie zawiodła.
Jest to opowieść o najlepszych latach w historii Górnika. Ramy chronologiczne to zatem połowa lat 50-tych aż do początku lat 90-tych.
W książce nie znajdziemy opisów pojedynczych meczów, bramek czy akcji. Nie ma zanudzania zbędnymi statystykami, ani tekstów kopiowanych z gazet. Lektura to opowieść o ludziach i niezwykłych historiach związanych z klubem i piłkarzami.
Autor jeździł po Europie i przeprowadził dziesiątki rozmów z dawnymi bohaterami. Długie godziny przesiadywał w archiwach, muzeach i biurach klubowych. Dokopał się do wielu strasznych, wstydliwych, wzruszających, dziwnych a także śmiesznych informacji.
Książka zbudowana jest na wielu wypowiedziach piłkarzy, trenerów, prezesów, rodzin zawodników czy ich bliskich. Dodatkowo wzbogacona jest wieloma ciekawymi starymi zdjęciami.
Niemal przez pół książki opisywane są historie legend takich jak Pohl, Lubański, Szołtysik, Florenski, Kostka, Latocha, Oślizło, Banaś, Szarmach, Iwan czy Urban. Opisywane losy zawodników zawierają wiele anegdot i ciekawostek, które szybko i przyjemnie się czyta.
Druga część lektury dotyczy gry wielkiego Górnika w europejskich pucharach. Przeczytamy o potyczkach z Manchesterem City u United, AS Romą, Glasgow Rangers, Realem, Bayernem czy Juventusem. Poznamy historie związane z wyjazdami na tournee do Ameryki i zderzenie z tamtejszym "innym światem".
Książkę kończą aneksy, w których między innymi znajdziemy statystki i podsumowania z meczów europejskich, z torunee czy o zmianach w składzie Górnika.
Tak jak pisałem, w opowieści znajdziemy wiele ciekawostek.
Kogo jedno piwo kosztowało cztery miesiące zawieszenia? kto po raz pierwszy wykonał w polskiej lidze wślizg? Który bramkarz w trakcie kariery połamał osiem palców? Jak Oślizło odpalał swoją Warszawę w zimę? Kto wytrzymał do końca meczu ze złamaniem otwartym i kością na wierzchu? Zdjęcie którego piłkarza Górnika było na każdej paczce papierosów w Niemczech?
Przeczytajcie sami!
Zobacz także:
Wisła Kraków. Sen o potędze
Cracovia znaczy Kraków. Historia w pasy
W cieniu Śląska Wrocław
Legia Warszawa w europejskich pucharach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz