Dzięki uprzejmości Wydawnictwa naukowego PWN, miałem możliwość otrzymania egzemplarza książki pt.: "Pieniądz kręci piłką" autorstwa profesora Jacka Tittenburna.
Już sam fakt, że za książkę o piłce nożnej zabrał się profesor doktor habilitowany pracujący w Instytucie socjologii na Uniwersytecie, kierownik katedry i zespołu badań socjoekonomicznych, który należy do wielu zagranicznych towarzystw naukowych, pozwala stwierdzić że futbol zostanie przedstawiony od strony ekonomicznej, naukowej i socjologicznej.
Autor analizuje stosunki własnościowe prezesów, klubów i kart zawodników, podając przy tym wiele ciekawych zjawisk i faktów. Poruszone zostaną także tematy agentów, współwłaścicieli czy innych udziałowców.
Europejska piłka nożna w książce porównywana jest pod wieloma względami (nie tylko finansowymi czy socjologicznymi) z futbolem amerykańskim.
Przeczytamy także o stadionach, ich finansowaniu ze środków publicznych, mierzeniu ich dochodowości zarówno w imprezach sportowych jak i pozasportowych. Poznamy działania marketingowe pozwalające na utrzymanie obiektów, ale także opisane zostaną przykłady bezsensowności ich budowania np. pojemność stadionu w Aveiro jest o wiele większa niż liczba mieszkańców.
W temacie funkcjonowania klubów poruszono role czynnika społecznego czyli między innymi kibiców. Głównie chodzi o dochody z biletów i gadżetów. Z fanami i frekwencją połączono teorie nieokreśloności wyników.
Bliżej przyjrzano się także wprowadzonemu w 1995 roku Prawie Bosmana. To dzięki Bosmanowi i jego rozprawie piłkarze nie są niewolnikami i mogą zmieniać dowolnie kluby po wygaśnięciu umowy. Liczne tego przykłady i ich skutki obserwujemy przecież do dziś.
Lektura opisuje także prawa do transmisji, wpływy z UEFA czy prawa do wizerunku. Poznamy także średnie zarobki piłkarzy Ekstraklasy oraz temat klubowych akcji i ich wykupywania przez milionerów, tak jak to wygląda w Anglii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz