wtorek, 12 grudnia 2017

Chuligani a kultura futbolu w Polsce

Dzięki współpracy z wydawnictwem naukowym PWN miałem możliwość zapoznania się z książką Przemysława Piotrowskiego pt.: "Chuligani a kultura futbolu w Polsce".

Książka rozpoczyna się od krótkiej historii kibicowania w Polsce oraz wyjaśnieniu różnic pomiędzy takimi terminami jak pikniki, ultrasi czy chuligani.

Jako że jednym z celów książki jest resocjalizacja, lektura kończy się propozycjami przeciwdziałań chuliganom, radami nie tylko samej młodzieży ale także rodziców, mediów i policji.

W aneksie znajdziemy także scenariusz zajęć dotyczący kulturalnego kibicowania fair play. Przed samą bibliografią zaś autor subiektywnie podaje propozycje filmów i reportaży, które warto obejrzeć.

Czytając lekturę wiele dowiemy się o lidze chuliganów. O samym powstaniu i faktach opowie jeden z anonimowych kibiców. Poznamy większe przestępstwa i mniejsze występki chuliganów, a także wiele anegdot z tras wyjazdowych, dowiadując się co dokładnie oznacza "kamionka" i "promocja".

Poznamy także odpowiedź na pytania kim jest chuligan, dlaczego nim jest i jak się nim staje. Wypomniane zostaną najczęstsze błędy rodziców, czynniki społeczne, a także analiza aspektów psychologicznych i socjologicznych.

Znajdziemy także kilka statystyk i tabel. Między innymi tabele zgód i kos klubowych czy statystyki rannych i zabitych z zamieszek stadionowych i poza stadionowych. Przytoczony zostanie także kodeks szalikowca.

Mimo iż książka premierę miała już pięć lat temu (2012), wiele rzeczy do dziś pozostaje aktualnych i niezmienionych. Lektura nie jest przestarzała i dobrze się ją czyta.

Opisywaną książkę możecie kupić w księgarni internetowej wydawnictwa PWN za 30 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz