sobota, 24 listopada 2018

Skoczowie - tajemnice mistrzów

Skoki narciarskie może nie są tak popularne jak piłka nożna, choć Olimpiadę w 2002 roku w Salt Lake City z udziałem Małysza oglądało około 14 milionów widzów, wydawnictwo Egmont przygotowało książkę właśnie o tej dyscyplinie. Pozycję tą objąłem również patronatem medialnym.


Autorem książki jest Jarosław Kaczmarek, bardzo znany autor, który wcześniej napisał takie książki jak "Gole wszech czasów", "Suarez. Nigdy nie będziesz sam" oraz "Piszczek. To co naprawdę jest ważne". Ponadto wraz z inną autorką napisał książki o "Napastnikach" i "Bramkarzach".

"Tajemnice Mistrzów". O jakie może chodzić? A no jest ich wiele. Przede wszystkim chwila wybicia i trafienie w punkt, czucie wiatru i reagowanie na niego czy zastosowana technologia. Również ciekawe są odpowiedzi na pytania: czy skoczkowie są szaleńcami? Co dzieje się w ich głowach gdy siedzą na belce? Przy najeździe? Podczas skoku?

Tajemnice mogą dotyczyć nie tylko samej dyscypliny ale i także skoczków. W tym wypadku są one jednak podobne jak we wszystkich dyscyplinach - talent, miejsce urodzenia, miłość do dyscypliny, chęci i wiara w siebie oraz przede wszystkim ciężka praca na treningach.

W książce znajdziemy także opis sprzętu jaki noszą skoczkowie, dowiemy się jak zmieniały się style skoków na przestrzeni lat oraz poznamy najsłynniejsze i największe skocznie wraz z ich rekordami.

Nie zabrało także historii tak wielkich zawodników jak Stoch, Małysz, Kasai, Ammann czy Schlierenzauer, które są bogate w anegdoty. Wymieniając ich zdobyte trofea, autor tylko w przypadku Kamila zostawił sporo wolnego miejsca na trofea zdobyte po 2019 roku :)

Chwilę na temat swojej książki poświęcił mi także sam autor:

Tych tajemnic jest mnóstwo! I jestem pewien, że nawet sami skoczkowie i najlepsi trenerzy nie wiedzą wszystkiego o tej fascynującej dyscyplinie. Często się przecież zdarza, że skoczek oddaje bardzo dalekie skoki i nagle traci swoją moc, jakby ktoś związał mu skrzydła. I nikt nie ma pojęcia, dlaczego tak się dzieje? Tym bardziej fascynuje mnie tajemnica niesamowitych sukcesów Kamila Stocha, który potrafi niewiarygodnie długo utrzymać się na sportowym szczycie. W tej jego tajemnicy wytropiłem siedem innych tajemnic! Jedną z nich jest Ząb Kamila, czyli najwyżej położona w Polsce wioska, w której wychował się i mieszka do dziś. Inne fascynujące zagadki: Co dzieje się w głowach skoczków w czasie tych kilku sekund lotu? Jak sobie radzą ze strachem? Co to znaczy, że aby dobrze skakać, trzeba mieć lekką głowę? Albo jaki był prawdziwy sekret mocy bułki z bananem Adama Małysza?

Lektura ciekawie i przystępnie spisana dla najmłodszych fanów skoków narciarskich, również bogato zilustrowana. Książkę możecie nabyć TUTAJ za 24.59 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz