środa, 21 grudnia 2016

Pique – Cule z krwi i kości!Gerard Pique to urodzony kibic FC Barcelony. Katalończyk z krwi i kości, który całe życie poświęcił swojemu ukochanemu klubowi. Dzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non w ręce trafiła mi biografia Hiszpana.


Książka jest autorstwa Mateusza Bystrzyckiego, dziennikarza sportowego pracującego także dla jednej z polskich stron o FC Barcelonie, przy współpracy zagranicznych dziennikarzy pokroju Huntera i Burnsa.

Lektura zaczyna się od wstępu Grahama Huntera i Tomasza Lasoty z FCBP. Następnie po niemal trzystu stronach lektury następuje zakończenie, posłowie oraz dodatek w postaci alfabetu piłkarza.

Gerard od urodzenia był skazany na kibicowanie Barcelonie, ponieważ w dniu narodzin jego dziadek – dyrektor klubu założył mu kartę socio. W młodym wieku Pique opuścił Barcelonę na rzecz Manchesteru, skąd wrócił z ogromnym bagażem doświadczenia. Jak sam mówi, wyjechał jako dziecko, wrócił jako mężczyzną.

Jego życie mogło się jednak potoczyć zupełnie inaczej. Jak był małym chłopcem i ganiał za piłką, spadł z balkonu z pierwszego piętra i z pękniętą czaszką przebywał kilka dni w śpiączce.

Jak sam autor mówi, książka ta nie jest typową biografią opisywanego piłkarza. Możemy tu znaleźć sylwetki przyjaciół piłkarzy Gerarda, a także kilka wzmianek o potrawach czy klimacie w Katalonii.

Dla kibiców FC Barcelony jest to pozycja obowiązkowa na półce. Lektura godna polecenia nie tylko dla cules, ale także prawdziwych fanów piłki nożnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz