Dzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non trafiła do mnie książka, która jest historią Bayernu Monachium. Wydawnictwo zaprezentowało książkę "Bayern. Globalny Superklub" autorstwa Uli Hesse.
Na samym początku trzeba zaznaczyć, że ludzie z wydawnictwa po raz kolejny wyszli z niezwykle ciekawą akcją. Fani Bayernu mogli bowiem wpisywać swoje imiona, nazwiska i miejscowości, aby po wydrukowaniu książki znaleźć się na jej okładce.
Lektura zaczyna się od przedmowy redaktora jednego z największych portali o Die Roten oraz prezesa oficjalnego polskiego fanklubu Bayernu, a także wprowadzeniem i prologiem autora. Na koniec znajdziemy zaś posłowie do polskiego wydania napisane przez Tomasza Urbana.
Mówi się, że Bayernu albo się nienawidzi, albo się go kocha. Autor jednak próbuje znaleźć to "pomiędzy" i robi to bardzo dobrze. Z takim właśnie nastawieniem trzeba podejść to pisania takiej opowieści. Obiektywizm godny pochwały.
Hesse opisuje zatem nie tylko smutne sytuacje, porażki, łzy czy sprzeczności, ale także radość, triumf i euforie. Niezwykła opowieść o wzlotach i upadkach wielkiego klubu.
Autor obrazuje cała historię klubu wraz z mozolnym budowaniem wielkiej marki. Cofając się w historii do założenia klubu możemy przeczytać o całym procesie zachodzących w nim zmian. Główne skupienie jednak dotyczy ludzi, którzy za niego odpowiadają i którzy go tworzą. A mowa tu przecież o wielkich nazwiskach.
Czytając lekturę dowiemy się także o wielu ciekawostkach i anegdotach. Czemu Wenger nie został trenerem Bayernu? W jaki sposób odchodził Muller? Co Beckenbauer powiedział po porażce w LM? Jak Ferguson zareagował na dwie bramki w finale z 1999 roku?
Poznamy również dokładne przesłanie "Mia san mia" czyli Jesteśmy kim jesteśmy.
Książka zdecydowanie godna polecenia każdemu kibucowi, który interesuje się rozgrywkami ligi niemieckiej. Zaś dla fanów globalnego klubu z Bayernu - pozycja oczywiście obowiązkowa. Możecie ją nabyć już za niecałe 29 zł TUTAJ, lub za 24 zł w wersji elektronicznej (e-book) - KLIK.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz