wtorek, 28 lipca 2020

Reportaż o polskich olimpijkach

Dzięki współpracy z Wydawnictwem Otwarte trafił do mnie reportaż Anny Sulińskiej pt.: "Olimpijki". Dla niektórych wydawać by się to mogło nudne, ale powiem szczerze nic bardziej mylnego.

Pozycja ta przedstawia biografie prawdziwych wojowniczek, polskich medalistek olimpijskich. Przeczytamy historie między innymi Jarosławy Jóźwiakowskiej (skok wzwyż), Danieli Walkowiak-Pileckiej (kajakarstwo), Heleny Pilejczyk, Elwiry Seroczyńskiej (łyżwiarstwo szybkie), Stanisławy Walasiewicz, Ewy Kłobukowskiej, Ireny Szewińskiej (biegi). 

Jest to książka przedstawiająca nie tylko chęci, siłę, wolę walki, zaparcie, determinacje i walkę z ludzkimi słabościami, ale także walkę z polityką PRL-u. Sporo dowiemy się, bądź przypomnimy sobie, jak żyło się w tamtych latach i z jakimi problemami przyszło wówczas żyć.

Wiadomo że kiedyś Igrzyska były tylko dla mężczyzn, jeśli już później dla kobiet, media mało poświęcały jej uwagi. Autorka chyba przeznaczyła tysiące godzin na siedzenie w bibliotekach i szukanie wiadomości, książek, gazet, kronik itd. Przede wszystkim jednak do wielu medalistek dotarła, aby z nimi porozmawiać.

Reportaż sprawnie i szybko się czyta. Wiele anegdot i ciekawych czarno - białych fotografii. Ponadto uroku dodaje twarda okładka, dzięki czemu książka jeszcze lepiej się prezentuje. Możecie ją nabyć TUTAJ.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza