środa, 10 lutego 2021

Autobiografia legendy Arsenalu

Dzięki współpracy z Wydawnictwem Znak Horyzont miałem okazję przeczytać ich najnowszą pozycję piłkarską. Jest to biografia legendy Arsenalu Londyn i jego wieloletniego szkoleniowca - Arsene Wengera. 

Tak jak sir Alex Ferguson, tak i Wenger miał w klubie władze, wolność i swobodę działania. Decydował o wszystkim, co w dzisiejszych czasach nie jest już popularne. Wykorzystał to w znakomity sposób. Wprowadził The Gunners do wielkiego świata piłki. Gdy przychodził jedna akcja klubu kosztowała 800 funtów, a klub zatrudniał około 80 pracowników - gdy odchodził akcje wzrosły do 17.000 a klub miał 700 pracowników.

Innowator - na pewno zrewolucjonizował nie tylko cały Arsenal, ale także ligę angielską, wprowadził zdrowe nawyki żywieniowe i nowe metody treningowe.

Mistrz - siedem Pucharów Anglii, osiem Tarcz Wspólnoty. Do historii przejdzie także zespół "Niezwyciężonych" z sezonu 2003/2004.

Legenda - jeden z najlepszych menadżerów na świecie. Dla fanów Kanonierów legenda przez wielkie L.

Autobiografie z reguły są lepszymi książkami od zwykłych biografii. Ta pozycja też była bardzo dobra, choć zabrakło tam anegdot, ciekawych smaczków i historii zza kulis. Nie jest to na pewno wyznacznikiem dobrej lektury, ale na pewno czyni ją nieco ciekawszą.

Arsenal to całe jego życie, jego pasja, jego klub, jego stadion, jego wszystko. Tak jak znaczną część kariery, a nawet życia - 22 lata spędził w Londynie, tak mniejsza część książki opisuje pracę w tym klubie. Jest to zaledwie nieco ponad sto stron, a szkoda, bo poczytałoby się więcej.

Kilka słów przeczytamy także o jego nabytkach oraz wyszukanym talentom, którzy zrobili mniejsze bądź większe kariery. Fani zatem przypomną sobie takie nazwiska jak Petit, Vieira, Ljungberg, Arszawin, Wiltord, Ramsey, Gallas, Sagna, Pires, Clichy, Gibbs, Bergkamp czy Henry. Znalazło się także dosłownie z dwa zdania o Fabiańskim i Szczęsnym.

Na koniec znajdziemy biogram Arsene, podsumowanie jego kariery piłkarskiej i trenerskiej wraz z osiągnięciami drużynowymi i indywidualnymi oraz bilans meczów. Ponadto w środku dwie wkładki zdjęciowe, z których sporo fotografii pochodzi z prywatnego archiwum autora. 

Książka na pewno ciekawa i szybko się czyta. Dla kibiców Arsenalu z pewnością pozycja obowiązkowa. Możecie ją nabyć na OFICJALNEJ STRONIE WYDAWNICTWA za 30.59 zł.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza