środa, 28 listopada 2018

On, Pan Strejlau

Osoby Andrzeja Strejlaua nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu kibicowi piłki nożnej. Osoba niezwykle znana. Zna go każdy nie tylko z twarzy, ale na pewno nikt nie pomyliłby z kim innym jego głosu płynącego ze studia telewizyjnego.

Dzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non trafiła do mnie książka "On, Strejlau". Jest to wywiad rzeka, który przeprowadził, oczywiście w kilku częściach przez kilka podejść łącznie w trzy lata, również znany i ceniony dziennikarz - Jerzy Chromik.

Od początku dowiadujemy się o latach młodości Pana Andrzeja, jak był pięściarzem i kadrowiczem w reprezentacji piłki ręcznej. Dowiadujemy się również wielu rzeczy o jego studiach, żonie, rodzinie i czasach wojny. Nie zabrakło tematów cięższych - korupcji w polskiej piłce. Ogólnie wywiad o życiu i futbolu.

Również pełen anegdot, wspomnień, powrotów do dawnych czasów. Fajne są rozdziały o pobycie za granicą i trenowaniu zespołów w Islandii, Grecji i Chinach. Ciekawe opowieści o kulturze w tamtych krajach. Nie raz można było się pośmiać na przykład przy jedzeniu małż przez Kupcewicza, jedzeniu węża przez Strejlaua, protezie jednego z gospodarzy obiektu Legii czy pociągu jadącym 432 km/h.

Zastanawiałem się czy taki wywiad rzeka możliwy jest ze Stefanem Szczepłkiem. Z tym że z dziennikarzem musiałby porozmawiać inny... dziennikarz. Niemniej jednak jak na razie mam jego dwie książki o historii futbolu również wydane przez SQN (tom świat i Polska). Podobnie jak Strejlau czy Gmoch - chodząca encyklopedia futbolu.

Niestety autobiografii Strejlaua z 1994 roku nie posiadam, nie mam nawet wywiadu rzeki z Gmochem z 2018, a również na pewno jest ciekawa. Tą jednak mam. Na półce książka takiej osobistości powinna była się pojawić. Co do trenera Jacka o nim i ich konflikcie w lekturze również przeczytamy.

Książkę "On, Strejlau" możecie nabyć w największej księgarni sportowej LaBotiga.pl za 34 zł TUTAJ. Dostępna jest również wersja elektroniczna w postaci e-booka - KLIK. TUTAJ zaś informowałem o specjalnym unikatowym egzemplarzu książki, kupicie go TU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz