wtorek, 13 grudnia 2016

Neuer i rewolucja na bramce



Manuel Neuer to jeden z najlepszych bramkarzy na świecie, o ile już nie najlepszy. Jako klubowy zawodnik wygrał już wszystko, co mógł, w reprezentacji zaś został już Mistrzem Świata. Ponadto udało mu się stanąć na podium Złotej Piłki obok Messiego i Ronaldo. Bramkarz kompletny. Golkiper, który zrewolucjonizował grę na bramce.


Dzięki wydawnictwu Dolnośląskie mamy możliwość przyjrzenia się bliżej reprezentantowi Niemiec. Światło dzienne bowiem ujrzała biografia pt.: "Manuel Neuer. Najlepszy bramkarz świata."

Lektura zaczyna się od prologu, w którym kilka słów o Neuerze wypowiadają Mario Gomez, Miroslav Klose, Diego Armando Maradona, trenerzy z Schalke i Niemiec oraz jeden z dziennikarzy. Wstęp należy do autora. Książkę kończy CV Manuela z klubami, meczami i sukcesami.

Neuer ma dopiero 30 lat, a zatem jeszcze kilka lat gry przed nim. W związku z tym jego menadżer twierdzi, że nie jest to odpowiedni czas na napisanie biografii. Dziennikarz, autor książki twierdzi jednak, że nie jest to normalna biografia. Rzeczywiście nie jest, ponieważ nie jest opisywana szkicem typowej biografii. Nie wyczytamy też z niej szczegółowych informacji o bramkarzu. Autor nawet nie kontaktował się z Manuelem w sprawie książki i wypowiedzi do niej, ponieważ uznał, że nie jest to konieczne. Autor korzysta z wielu wypowiedzi z gazet i dzienników, z plotek, a także własnych przemyśleń i spostrzeżeń.

Książka zatem dotyczy stylu gry Neuera na bramce, wyjaśnia z czego się bierze, jak do niego doszedł, jak go rozwinął i jak jest odbierany przez publikę. lektura jest nieobiektywna, o cichych bohaterach, o osobach, o których się głośno nie mówi, ale bez których nie byłoby wielu piłkarzy. Przedstawiona zostaje także szkoła bramkarzy Schalke 04.

Dietricha Schulze-Marmelinga do napisania książki natchnął styl gry Manuela, zła opinia publiczna dotycząca jego stylu, emocje jakie wzbudziło jego przejście z Schalke do Bayernu oraz wielki udział osób trzecich w karierze.

W lekturze przeczytamy także o Mundialu 2014 widzianym z perspektywy niemieckiej reprezentacji i fantastycznej postawy Neuera, o tym, że mogłoby go nie być teraz w tym miejscu, ponieważ był już nawet trzecim bramkarzem w zespole U15, był za mały. Dowiemy się wielu rzeczy o innych bramkarzach typu Van Der Sar, Kahn, Lehmann czy Butt. Poznamy również kulisy przejścia ultrasa i piłkarza Schalke, którym był bramkarz do znienawidzonego Bayernu, co rozwścieczyło zarówno fanów jednych jak i drugich.

Książka zdecydowanie godna polecenia nie tylko fanom talentu Manuela Neuera, reprezentacji Niemiec czy młodych bramkarzy, ale także i dla wszystkich fanów piłki nożnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz