czwartek, 29 sierpnia 2019

"Klub" Premier League

Dzięki współpracy z wydawnictwem Rebis otrzymałem książkę pt.: "Klub" opowiadającą "o tym jak angielska Premier League stała się najbardziej szaloną, najbogatszą i najbardziej destruktywną siłą w sporcie".


Wydawnictwo Rebis po wydaniu kilku piłkarskich książek, na jakiś czas dało sobie spokój ze sportem. Teraz jednak, choć podobno chwilowo, postanowiło wrócić do świata piłki, a owocem tego jest książka o Premier League.

Autorzy - Joshua Robinson i Jonathan Clegg, niezwykle doświadczeni, publikujący od wielu lat w wielu mediach oraz piszących w angielskich gazetach, również korespondenci na większych sportowych imprezach. Starannie zabrali się do książki, która wcale nie była łatwa do napisania. Choć ma ponad czterysta stron, na pewno nie łatwo było zmieścić i opisać na nich historię angielskiego futbolu.

Jest to historia widziana od środka. Autorzy przeprowadzili setki rozmów z wieloma znanymi i znaczącymi postaciami, takimi, którzy tą ligę tworzyli m.in Daviden Deinem, Martinem Edwardsem, Irving Scholarem, Rickem Perrym czy Richardem Scudamorem. Nie zabrało także opowieści od trenerów Wengera, Ranieri'ego czy Fergusona, prezesów Gilla, Levy'ego, Kroenke, Sullivana, agentów Raioli czy Zahaviego.

Jest to opowieść o budowaniu imperium. Jak "nędzna gra, nędznych ludzi na nędznych stadionach" przeobraziła się w Premiera League SA. Jak rozpoczęło się transmitowanie meczów, wartych kiedyś kilkaset funtów, teraz miliardów. Jeszcze dwadzieścia lat temu za aktualne roczne zarobki piłkarza można było nabyć pakiet kontrolny w klubie.

Lektura niezwykle ciekawie prezentująca jak angielski futbol się przeobrażał. Jak zmieniano taktykę, jak sprowadzano piłkarzy zza granicy, wkroczenie agentów i osób trzecich a także przejmowanie klubów przez miliarderów. Znajdziemy w niej wiele anegdot i ciekawych szczegółów.

Książka zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich piłkarskich kibiców, zaś dla fanów Premier League i jej zespołów - książka raczej obowiązkowa na półce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz