poniedziałek, 30 marca 2020

Całe życie bez hamulców

Tai Woffinden ma 29 lat i przed nim jeszcze kilka sezonów ścigania. Za nim jednak już dobre dziesięć lat kontaktu z żużlowymi torami zatem jest co opisywać. Brytyjczyk wydał swoją autobiografię.

"Tai Woffinden. Bez hamulców", bo o niej mowa to autobiografia spisana przy pomocy znanego z napisania kilku sportowych książek dziennikarza Petera Oakes'a. W Polsce wydana dzięki wydawnictwu Sine Qua Non.

Wspaniała droga chłopaka, który od dzieciństwa interesował się motocyklami. Jego ojciec również był żużlowcem i pewnie dzięki niemu ten miał łatwiej. Niemniej jednak wszystko zawdzięcza ciężkiej pracy od 14 roku życia. Z ojcem w warsztacie przesiedział tysiące godzin.

Oprócz ciężkiej pracy, w wieku 16 czy 17 lat startował we wszystkich możliwych zawodach zaliczając po 80 imprez na sezon. W cztery lata przeszedł z 3 ligi angielskiej do Grand Prix, a to już mówi samo za siebie.

To również historia chłopaka, który lubił zapalić, popić, pobawić się, poszaleć z kolegami. Miał dość sporo kontaktów z policją za swoje wyczyny na ulicach Perth. Młodzieńcze lata zatem dość kolorowe, o czym fajnie się czytało.

Autor pisząc książkę chciał, aby nie był tylko postrzegany jako wytatuowany wszędzie koleś, ale żeby ludzie wiedzieli skąd pochodzi, co przeżył, jak ciężko pracował by dojść na sam szczyt. Pokonał wiele życiowych zakrętów poza torem, między innymi musiał uporać się ze stratą ukochanego ojca, który zawsze był przy nim.

Tai dzieli się także swoją wiedzą i doświadczeniem, z którego na pewno mogą skorzystać juniorzy czy adepci. Ujawnia sekrety pracy ze sprzętem, swoje plany osobiste oraz zdradza jak zająłby się angielskim żużlem na wyższych szczeblach w biurach.

Lektura bardzo szczera, prawdziwa z mnóstwem ciekawych anegdot i historyjek z życia Woffindena oraz analiza wielu sytuacji na torze i poza nim. Szalone życie w młodości oraz przemiana w niezwykle ambitnego zawodnika przelana na papier musi być godna polecenia.

Autobiografie Taia możecie nabyć na LaBotiga.pl w formie papierowej - KLIK oraz w firmie elektronicznej w postaci ebooka - TUTAJ.
A jeśli chodzi o żużel i wydawnictwo SQN godna polecenia była również autobiografia Marka Cieślaka, o której pisałem TUTAJ i z którym przeprowadziłem wywiad - KLIK. Zamówić ją możecie TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz