wtorek, 17 listopada 2020

Biblia Bońka

Dzięki współpracy z wydawnictwem Zysk i S-ka miałem przyjemność niezwykle szczegółowego poznania kariery i osoby Zbigniewa Bońka. Mowa tu oczywiście o książce Romana Kołtonia pt.: "Zibi, czyli Boniek".

Jest to pierwsza tak bogata i szczegółowa biografia Bońka. Nie licząc oczywiście autobiografii "Prosto z Juventusu" oraz dopiero co wydanej "Mecze mojego życia". Zatem dla fanów jego talentu na pewno będzie to pozycja obowiązkowa. 

Autor oczywiście znany z dziennikarstwa i komentowania, ale i nie tylko. Znany również jako autor wielu książek o naszej reprezentacji. 

Spod jego pióra wyszły takie pozycje jak "Prawda o reprezentacji - Korea i nie tylko", "Żądza piłkarskiego pieniądza", "Biało - czerwone mundiale", "Prawda o reprezentacji. Janas i Benhakker", "Deyna, czyli obcy", "Bój o Euro 2016" oraz "Od Euro do mundialu. Prawda o reprezentacji".

Z reprezentacją jest zatem "na Ty", zna ją dobrze oraz masę ludzi z nią związanych. Przez tyle lat pracy ma sporo do opowiadania. Również i Bońka zna 25 lat zatem w sumie połowę życia. Nic więc dziwnego, że książka liczy sobie aż 750 stron (a miała być dłuższa!). 

Książka bardzo szczegółowa, wiele opisów meczów, składów czy anegdot. Wiele dat, szczegółowych wspomnień, opisów oraz tekstów "Sportu" czy "Przeglądu Sportowego" sprzed wielu lat. Dokładny opis rok po roku, sezon po sezonie, nawet chyba mecz po meczu, kariery "Zibiego" zarówno tej klubowej jak i reprezentacyjnej. Nie zabrakło również tematów kariery trenerskiej. 

Dla tych, którzy średnio interesowali się karierą Bońka bądź dla młodszych, niektóre rozdziały mogą być ciężką przeprawą. Ponadto dla niektórych może okazać się zbyt długa i męcząca. Za mało akcji zza kulis za dużo opisów. Złego o nim również nie przeczytamy, bo chyba za dobrze zna się z autorem.

Z drugiej jednak strony, dla tych, którzy wychowali się na czasach świetności Widzewa i grze Polaka, będzie to fajny powrót do tamtych lat. Na pewno jest klimat, są wspomnienia, nie raz narracja z wykrzyknikami. 

Książkę "Zibi, czyli Boniek" możecie nabyć na oficjalnej stronie wydawnictwa klikając TUTAJ.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza