niedziela, 11 kwietnia 2021

Kloppa i autora romans z Liverpoolem

W ostatnich dniach przeczytałem drugą nowość o Jurgenie Kloppie. Tym razem wydawnictwo Agora prezentuje książkę pt.: "Klopp. Mój romans z Liverpoolem. 

Na pewno nie jest to zwykła biografia. Sam autor nawet powtarzał, "że na rynku dostępne są już takie publikacje". Jest w niej coś o Liverpoolu jako mieście, coś o II wojnie światowej, sporo o życiu autora, coś o niektórych graczach LFC czy coś o reprezentantach Niemiec w Anglii.


Nie wiem czy tytuł bardziej pasowałby do książki nie mając w sobie słowa "Klopp". Owszem jest coś o nim, mała laurka, hołd. Jednak połowa książki jest o wszystkim i o niczym a druga połowa to opis kariery Kloppa jako trenera w Niemczech i droga jego podopiecznych do Mistrzostwa Anglii.

Autorem książki jest Anthony Quinn. Pewnie każdy może zadać sobie pytanie kim on właściwie jest. Mając ponad czterysta pozycji nie przypominam sobie, aby któraś z nich napisana była przez niego. A to nie wróży nic dobrego. Ponadto jest on krytykiem literackim i filmowym raczej nie piszącym o futbolu, bynajmniej książek. Ale jest kibicem, wielkim kibicem.

Quinn nie interesował się piłką nożną w Niemczech. Mimo iż od siódmego roku życia interesował się futbolem ("piłka rządziła już moim życiem"), o Jurgenie usłyszał dopiero w 2011 roku, czyli w połowie okresu pracy w Borussii i na cztery lata przed objęciem angielskiej ekipy. 

Autor przygląda się poczuciu humoru trenera, jego zmysłowi taktycznemu, bystrości umysłu, geniuszowi i szuka tego, co odróżnia go od innych szkoleniowców. 

Coś podobnego zdaje się, że już kiedyś czytałem. Pozycja ta bardzo przypomina mi wydaną w 2012 roku przez wydawnictwo Vesper biografię Sir Alexa Fergusona, która też jest spisana przez kibica i stanowi hołd dla trenera i jego drużyny.

Książka raczej lekka i dość przyjemna w czytaniu, nad którą nie trzeba wiele myśleć. Bez problemu można ją przeczytać w jeden wolny weekend. Atrakcyjności jej na pewno dodaje jej to, że jest wydana w twardej okładce.  

Opisaną pozycję możecie znaleźć TUTAJ za niecałe 35 zł. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza