niedziela, 2 maja 2021

Odwrócona piramida - taktyczna biblia

Jak widać, sporo czasu mi to zajęło, ale wreszcie mogę napisać chociaż kilka słów o "Odwróconej piramidzie" autorstwa Jonathana Wilsona, która została wydana przez wydawnictwo Sine Qua Non. Tu nie chodzi o to, aby książkę jak najszybciej przeczytać. Ma to być przyjemność, ale przy tej pozycji również trzeba włączyć myślenie. Czytanie ze zrozumieniem i analizowanie opisywanych rzeczy jest tu rzeczą oczywistą.

Autorem książki jest dobrze znany już w Polsce Jonathan Wilson. Jak na razie na polskim rynku wydawniczym ukazały się takie tytuły jak "Bramkarz czyli outsider""Aniołowie o brudnych twarzach" czy "Anatomia Liverpoolu" jego autorstwa. Teraz zaś zamawiać możecie już "Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa".

To już trzecie wydanie "Odwróconej piramidy" więc pewnie niektórzy z Was już coś tam przeczytali we wcześniejszych książkach, bo pierwsza wyszła już w 2008 roku. Do drugiego wydania wprowadzono więcej niuansów, poprawek i rozszerzeń. Trzecie wydanie to kolejne zmiany, głębsze analizy i udoskonalenie treści. Taktyka cały czas się rozwija, zatem rozwinęła się także jej historia, tym razem aż do niecałych sześciuset stron.

Dla tych, których średnio interesuje historia taktyki z przełomu XIX i XX wieku, a zajmuje ona większą część książki, może okazać się ciężą przeprawą. No ale kto kupuje taką książkę nie interesując się historią taktyki? 

Końcówka książki to już łatwa, przyjemniejsza część obrazująca nie tak dawne metody. Znajdziemy tu Inter H. Herrery, futbol totalny Michelsa, drużyny Ajaxu i Holandii, Milan Sacchiego czy Barcę od Cruyffa aż do Martino i Valverde. Ponadto wzmianki o Bayernie, City, Romie, Borussii i Realu.

Piękny styl i bajeczna technika? Siła fizyczna i gęsta obrona? Fałszywa dziewiątka? Może wahadłowi? Gra trójką czy czwórką z tyłu? Wszystko ma swoje plusy i minuty, a te są tu opisane wyczerpująco.

Oprócz historii taktyki i systemów gry poznajemy też wiele innych ciekawych anegdot oraz krótkie biografie osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju myśli szkoleniowej.

Ta najbardziej udoskonalona część przeznaczona jest głównie dla tych, którzy uwielbiają taktykę, jej historię i rozwój. Warta przeczytania także dla trenerów. Wiele nazwisk, dat i faktów do przyswojenia i zastanowienia się nad nimi.

Taktyczna biblia zdecydowanie godna polecenia, ale tylko dla tych, którzy uwielbiają ten temat.

Opisaną książkę możecie kupić zarówno w WERSJI PAPIEROWEJ jak i ELEKTRONICZNEJ.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza