poniedziałek, 20 września 2021

Calciomercato!

Jedna z ciekawszych książek jakie ostatnio wyszły jest już u mnie i jest już przeczytana. Pewnie zabrałbym się za nią szybciej, ale doczytywałem jeszcze "światło bramki" Michała Okońskiego. 

Tytuł Calciomercato to oczywiście rynek transferowy. Samo mercat czy supermercat na pewno kojarzy Wam się ze sklepami czy marketami w wielu krajach. A calcio to po prostu piłka nożna.
Autor - Gianluca Di Marzio, bardzo znany i ceniony nie tylko we Włoszech dziennikarz i ekspert od transferów. 
Takie połączenie  wróży coś dobrego.

Książka zaczyna się od przedmowy Łukasza Hysa z Amici Sportivi, który opowiada o książce oraz wstępu do polskiego wydania, gdzie przeczytamy już kilka słów o transferach Polaków. Na koniec zaś kilka słów od tłumacza.

Kapryśni piłkarze, cwani prezesi, pazerni agenci, bogaci szejkowie i mądrzy prawnicy. O każdych z nich tu przeczytacie. Niektóre zagrywki i nagłe zwroty akcji wprawiają w osłupienie. Nie raz wystarczy jeden telefon i parę sekund, aby zmienić przeznaczenie, losy i kariery.

Przeczytamy tu głównie o klubach włoskich - Milanie, Juventusie, Interze, Romie i innych. O transferach wewnątrz włoskiej ligi oraz z zagranicy. Szkoda że nie wyszła podobna książka o innych ligach, bo na pewno byłaby również wielkim hitem.

O piłkarzach zarówno mniej znanych jak i bardziej. Historie doszłych i niedoszłych transferów takich nazwisk jak Mancini, Van Basten, Pirlo, Cavani, Salah, Vidal, Gattuso, ale także o Lewandowskim, Haalandzie czy Figo, który jak się okazuje, nie tylko Barcelonie zrobił świństwo. 

Gaspart przebrany za kelnera zdobywa podpis pod kontraktem? Sen, w którym Bóg odradza transferu? Messi, który o transferze do Chelsea rozmawiał już z Mourinho, Deco i Fabregasem? Piłkarz będący w kinie na godzinę przed zamknięciem okienka transferowego? Tak, zdarza się.

Książka zdecydowanie godna polecenia wszystkim fanom piłki nożnej. Tak naprawdę o transferach wiemy niewiele. Ba, nie raz o nich może nie wiedzieć nawet sam zawodnik. Przeczytajcie sami! 

Opisaną książkę możecie nabyć TUTAJ zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Dostępny jest również pakiet, w którym wchodzą obie wersje!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz