środa, 5 stycznia 2022

Życie to bal - kariera Nykanena

Wszyscy starsi kibice skoków narciarskich to nazwisko na pewno znają. Młodsi na pewno kojarzą i nie raz mogli usłyszeć. Ja zaliczam się do tej drugiej kategorii, ponieważ kiedy Matti Nykanen, bo o nim mowa, zdobywał złota Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata to mnie na świecie jeszcze nie było.

Wydawnictwo Sine Qua Non wydało biografię Matti Nykanena pt.: "Życie to bal" autorstwa dziennikarza Marko Lempinena i gitarzysty, gwiazdy fińskiej muzyki - Jussi Niemi'ego. Obaj panowie znali bohatera zarówno ze skoczni jak i w tym drugim przypadku, ze sceny.

Książka opiera się przede wszystkim na materiałach archiwalnych. Tekstów gazet było oczywiście sporo, ale jak później przeczytamy, wiele z nich było nieprawdziwych i zmyślonych, robionych tylko dla pieniędzy. Każdy jednak wybrany tekst był sprawdzany przez autorów i potwierdzany przez rozmówców.

Ponadto wiedza i doświadczenia autorów, którzy latami pracowali z Mattim grają tu dużą rolę. Do tego dochodzi masa rozmówców, zarówno partnerek, dziennikarzy, przyjaciół i rodziny. Dzięki temu poznajemy Nykanena jako sportowca, muzyka i celebrytę. Prywatnie i zawodowo. 

To szczęśliwa relacja skoczka, który przez swoje liczne złota stał się legendą. Długa lista osiągnięć i medali, zaś następnie kariera muzyka, którego płyty również zyskały miano złotych. Z drugiej strony człowiek chory na ADHD, nieszczęśliwy celebryta, który niestety stacza się przez alkohol na samo dno.

Lekturę dobrze i szybko się czyta. Godna polecenia fanom skoków oraz talentu samego Fina. Potraktować ją również można jako swego rodzaju przestrogę na temat tego jak może skończyć się życie alkoholika. 

Książkę znajdziecie na LaBotiga.pl zarówno w wersji ELEKTRONICZNEJ jak i PAPIEROWEJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz