poniedziałek, 7 marca 2022

Futbol według Eduardo Galeano

Właśnie skończyłem czytać książkę -  uaktualnioną wersję książki Eduardo Galeano pt.: "Futbol w słońcu i w cieniu", która wyszła nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non i zbiera bardzo pozytywne recenzje. Czy warta jest przeczytania?

Autor - Eduardo Galeano, ceniony pisarz i romantyk futbolu. Wcześniej, w 2012 roku przed Mistrzostwami Europy Wydawnictwo Polityka wydało jego książkę "Blaski i cienie futbolu". Teraz przyszedł czas na podobną pozycję.  

Już na pierwszy rzut oka, bardzo ciekawie się prezentuje. Okładka robi robotę. Ciekawa, pomysłowa, kolorowa. Na pewno zachęca do otworzenia książki i przeczytania.

Autor opisuje historię futbolu, od zasad gry, reklam, sponsorów, przez najważniejsze mecze aż do najlepszych zawodników. Czy można napisać coś o takich graczach jak Cruyff, Pele Maradona zaledwie w kilkunastu zdaniach? Owszem można i to nawet ciekawie. 

Historia opisana historiami. Wątku tu na pewno nie zgubimy, bo rozdziały są krótkie, są to pojedyncze wątki, właściwie refleksje. 

Autor posiłkuje się danymi i faktami z lat 90-tych. Wówczas właśnie pracował nad tą książką. W niektórych rozdziałach trzeba o tym pamiętać. Wzbogacona została zatem jedynie o opowieści z kilku ostatnich Mistrzostw świata. 

Generalne pięknie i barwnie napisana, ale nie dla wszystkich. Szczególnie warta polecenia na pewno dla tych, którzy umieją czytać między wersami i chcą oddać się wielu chwilom refleksji. Dla fanów statystyk, opisów spotkań i chcących powrócić pamięcią do wydarzeń na Mundialu to już niekoniecznie.

Powyżej opisaną pozycję znajdziecie na LaBotiga zarówno w wersji PAPIEROWEJ jak i ELEKTRONICZNEJ w postaci e-booka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz