środa, 18 października 2023

Trenuj według Mata Frasera

Ostatnią książką którą przeczytałem nie odbiega od tematów sportowych, niemniej jednak na pewno jest nieco inna bo dotyczy treningu siłowego. Poniżej kilka słów o "HWPO" autorstwa Mata Frasera, któremu pomagał dziennikarz Spenser Mestel.

Dla wielu osób Mat może być anonimowy, jednak dla kogoś kto interesuje się Crossfit Games, albo ogólnie crossfitem postać na pewno niewymagająca przedstawiania. Pięciokrotny mistrz świata w crossficie i jednej z najsprawniejszych i najbardziej wysportowanych mężczyzn na świecie.


Hard Work Pays Off tłumaczone jako ciężka praca się opłaca to połączenie autobiografii autora wraz z dziennikiem ćwiczeń, swego rodzaju podręcznikiem z praktycznymi poradami, wskazówkami oraz rozpiską diety. Będzie tutaj między innymi o sile, wytrzymałości, szybkości, koordynacji i regeneracji. Nie zabraknie także części poświęconej mentalności i sile umysłu. Dowiemy się jak dobrze biegać, pływać, robić pompki, stać na rękach, a nawet oddychać.

Książkę rozpoczyna księga rekordów Frasera, między innymi z rwania, podnoszenia, wiosłowania, wyciskania czy pompek. Na końcu zaś znajduje się karta pracy z miejscami do własnych notatek, treningów i osiągnięć. Dzięki uprzejmości jednego z trenerów Amerykanin podaje także swoje prywatne plany treningowe. 

To także pozycja o wylanych litrach potu, wyrzeczeniach nie tylko w sprawie wychodzenia z domu, ale także w kwestiach żywieniowych. Szaleństwa do stopnia nie spania z żoną tylko samemu, aby przypadkiem nie obudzić się i nie przerwać snu. Ponadto nie zabraknie kwestii kontuzji i urazów.

Jeśli chodzi o dietę, kilka fajnych opisów jak przygotować konkretne dania. Niektóre z nich są złożone z tylu składników i brzmią tak ciekawie, że chyba bym musiał objeździć połowę marketów w swoim mieście, ale większość jest raczej dostępna i w miarę łatwa do przygotowania.

Przed zakończeniem kariery, w czasie sezonu nie dzielił się z nikim wskazówkami i nie publikował nagrań z treningów, wszystko po to aby nie pokazywać niczego konkurencji. Teraz przyszedł czas aby podzielił się z czytelnikami swoim doświadczeniem i radami jak przygotowywać swoje ciało i umysł.

Książka generalnie bardzo szybka do przeczytania ale tylko po to aby poznać historię jego życia i kariery. Jednak żeby w pełni ją zrozumieć i wynieść z niej coś pożytecznego, trzeba się wczytać i poświęcić jej więcej czasu. Tak aby wypróbować sobie te ćwiczenia, zasięgnąć porady. Żeby przeczytać i coś przyswoić, a nie przeczytać dla przeczytania.

"HWPO" możecie nabyć tradycyjnie na LaBotiga.pl zarówno w wersji PAPIEROWEJ jak i ELEKTRONICZNEJ oraz w pakiecie między innymi z BIDONEM/SHAKEREM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz