niedziela, 24 kwietnia 2022

Simon Kuper obiektywnie o Barcelonie

Kibice FC Barcelony wreszcie doczekali się czegoś o swoim klubie. Wydawnictwo Sine Qua Non zaprezentowało książkę pt.: "Barca. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną. 

Jest to reportaż napisany w czasie lockdownu, który zaglądając za kulisy klubu przedstawia jego zwyczaje, specyfikacje i opowiada najpierw o czasach świetności a następnie przyczynach wielkiego kryzysu, który przyczynił się ostatecznie do upadku. 

Nie wiem jednak czy słowo upadek nie będzie tutaj za wielkie. Wiadomo, kryzys nasilał się od dłuższego czasu. Wszystko przyczyniło się ostatecznie do zmiany prezydenta i odejścia trenera oraz Messi'ego. Aktualnie jednak pod wodzą Xavi'ego zespół wychodzi na prostą. 

Autorem książki jest bardzo dobrze znany Simon Kuper, autor między innymi znakomitej matematyczno - futbolowej "Futbonomii" czy "Futbolu w cieniu holocaustu" opisującego losy wojenne i powojenne europejskich klubów i reprezentacji.

Sporo przeczytamy tu o trzech najważniejszych postaciach klubu - Cruyff'ie, Guardioli i Messi'm. Już na początku stawiane są tezy, że Barca jest dziełem Cruyffa który zbudował katedrę. Holender porównany jest nawet do Gaudiego i Freuda. Jeśli chodzi o Argentyńczyka, ten stał się potęgą, która znacznie wpłynęła na losy klubu. Nie tylko pozytywnie, ale poprzez swoje zarobki i rządzenie również negatywnie. Autor twierdzi, że w ostatnich latach było to już nawet FC Messi.

Simon Kuper w zasadzie jest w klubie od 1992 roku. Przez te lata przeprowadził setki rozmów z zawodnikami, działaczami, kibicami oraz zwykłymi pracownikami klubu. Wyrobił sobie zatem zdanie na temat zespołu i atmosfery w nim panującej. Dzięki tak wielu zgromadzonym materiałom książka jest dużo ciekawsza. Jest to jego osobiste spojrzenie na klub wyrobione poprzez doświadczenie.

Mimo iż klub nie autoryzował książki, a nawet w niektórych przypadkach zabronił autorowi podawania nazwisk i cytatów, lektura i tak jest bardzo dobra ukazująca obiektywne spojrzenie Simona na klub zarówno te krytyczne jak i pozytywne.

Książka obowiązkowa dla wszystkich fanów Dumy Katalonii. Nawet tych, którzy kibicują klubowi od wielu lat. Na pewno znajdziecie w niej coś o czym nie wiedzieliście. Masa ciekawostek, anegdot i historyjek. 

Książkę znajdziecie na LaBotiga.pl zarówno w wersji PAPIEROWEJ jak i ELEKTRONICZNEJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz