piątek, 20 maja 2022

Rozliczenie Marka Cieślaka

Fanom żużla na pewno postaci Marka Cieślaka przedstawiać nie trzeba. Legenda, która żyje żużlem i mówiąc żartobliwie, w żyłach więcej ma chyba metanolu niż krwi. Autor wielu sukcesów z wieloma drużynami, który siedzi w tym sporcie już ponad pięćdziesiąt lat.

Autor nie tylko sukcesów ale także i książek. Pierwsza - "Pół wieku a czarno" cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zdobywając przecież między innymi tytuł Sportowej Książki Roku w dziedzinie motoryzacyjnej. Po sześciu latach przyszedł czas na rozliczenie. To tytuł drugiej jego książki.

Współautorem "Rozliczenia", podobnie jak w pierwszym przypadku jest dziennikarz i felietonista Wojciech Koerber. Z Panem Markiem krótko po wydaniu książki miałem okazję porozmawiać po jednym z meczów Ekstraligowych w moim mieście.

Skoro pierwsza książka odniosła sukces z drugą również powinno być podobnie. Dużo wspomnień, śmiesznych i mocnych anegdot, szczere wyznania i przede wszystkim dystans do samego siebie. Ponadto wiedza i doświadczenie człowieka, który o Czarnym Sporcie wie wszystko przelana na papier musi robić wrażenie.

Trener opowiada między innymi o swojej drugiej miłości - również jednośladowej, a mianowicie o kolarstwie. Nawet w tym wieku (jakkolwiek to brzmi) pokazuje jak bardzo sprawny jest fizycznie i ile potrafi dziennie przejechać kilometrów. Kilka słów o miłości do kolarstwa również padnie pod adresem Zmarzlika czy Doyle'a.

Poznamy tutaj również sylwetki gwiazd starszego pokolenia. Przeczytamy o Plechu, Jancarzu, Szczakielu czy Mauger'ze. Nie zabraknie oczywiście opisu relacji między innymi z Janowskim, Zmarzlikiem czy Holtą.

Pozycję tą kończą (podobnie jak w pierwszej książce) wywiady. Tym razem Pan Wojciech rozmawia z Piotrem Baronem, Artiomem Łagutą i Bartoszem Zmarzlikiem. Na sam koniec statystyki i sukcesy osiągnięte zarówno na motocyklu jak i na pozycji trenera.

Książka zdecydowanie godna polecenia każdego kibicowi speedway'a. Szkoda tylko że tak mało wychodzi książek o tejże dyscyplinie sportu.

"Rozliczenie" kupić możecie na LaBotiga.pl zarówno w WERSJI ELEKTRONICZNEJ jak i tradycyjnej PAPIEROWEJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz