sobota, 15 października 2022

Polska Myśl Szkoleniowa na przestrzeni dziesięcioleci

Kibice, którzy w głównej mierze przyglądają się grze polskiej reprezentacji piłkarskiej z pewnością znaleźli już coś dla siebie. Całkiem niedawno bowiem dzięki wydawnictwu Sine Qua Non ukazała się "Polska myśl szkoleniowa" autorstwa Michała Zachodnego.

Myślę, że odpowiednią, a nawet idealną osobą na napisanie takiej książki jest wspomniany wyżej autor, którego pewnie większość zna, bądź chociaż kojarzy. Michał jest dziennikarzem i analitykiem Viaplay, który pracował między innymi dla Łączy Nas Piłka. Co więcej, nawet w kadrze Polski do lat 19 i 20 pełnił funkcję analityka.

W książce opisany jest rozwój pomysłów na grę i taktyka poszczególnych trenerów. Zaczynając już od przedwojennej szkoły gry, krok po kroku aż do lat obecnych i kadry Czesława Michniewicza. Ponadto wiele analiz nie tylko wygranych i sukcesów kadry, ale również porażek.

Z początku nieco młodszym fanom może być ciężko przebrnąć czy to przez lata przedwojenne czy czasy Józefa Kałuży, ale czym więcej się kartek przekłada i czym szybciej dojeżdża do coraz nowszych czasów tym jest ciekawiej. 

Sporo informacji znajdziemy między innymi o takich osobach jak Jacek Gmoch, Kazimierz Górski czy Antonii Piechniczek. Poznamy ich taktykę, systemy gry, myślenie, naukę, ich stosowane metody czy rodzaje motywacji prowadzonych zawodników.

Na kim wzorowali się polscy szkoleniowcy? Przeczytamy również o inspiracjach czerpanych z innych krajów typu Francji, Węgier czy Wielkiej Brytanii. Trenerzy z tych krajów nie tylko tu trenowali piłkarzy, ale również uczyli i wykładali.

Kto maczając palec w piwie wyjaśniał zawodnikom taktykę? Nie zabraknie oczywiście wielu anegdot.

Spójna, rzetelna, logiczna, analityczna i ciekawa książka. "Polską myśl szkoleniową" znajdziecie na LaBotiga zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Oczywiście jak w większości przypadków nie zabraknie pakietów z gadżetami oraz innymi książkami. KLIKNIJ i zamów już dziś!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz