środa, 25 stycznia 2023

Czerwona kartka dla FIFA

Najpierw wolałem cieszyć się Mistrzostwami Świata i przeżywać je normalnie jako kibic, zaś dopiero potem rozpocząłem książkę "Czerwona kartka" Kena Bensingera. Wydawnictwo Sine Qua Non prezentuje książkę, w której ukazane są afery w FIFA i międzynarodowe śledztwo.

Kibice ogólnie widzą, bądź chcą tylko widzieć, piękną grę, ładne gole, kolorową piłkę, pełne trybuny itd. Jednak piłka nożna to system korupcji, łapówek, mafiosów i brudnych pieniędzy, który w zasadzie nie ma nic wspólnego ani z popularyzacją i rozwojem futbolu ani prezentowanymi przez FIFA wartościami. 

Jeśli zajrzymy pod ładną, zieloną, świeżą, przyciętą i podlaną murawę, zobaczymy system korzeni, piachu i brudu. Jest to bardzo obszerna i rzetelna relacja z największej afery korupcyjnej w FIFA, która rozpoczęła się aresztowaniami w Zurychu 27 maja 2015 roku.  

Jak to mawiał Chuck Blazer, w piłce nożnej można spotkać dwa rodzaje ludzi: takich, którzy brali łapówki i takich, którzy je dawali. Wstrząsająca opowieść o tym jak można bawić się używając nieograniczonej służbowej karty kredytowej.

Przeczytamy tutaj głównie o takich postaciach jak wspomniany Chuck Blazer czy Jose Hawilla, Jeffrey Webb, Jack Warner bądź Ricardo Teixeira. To tylko jednak kilka nazwisk, które objęło amerykańskie śledztwo.

Mowa jest głównie o FIFA, CONMEBOL i CONCACAF, a mało jest o Rosji i Katarze, czyli krajach które "wywalczyły" sobie możliwość organizowania Mundialu kolejno w 2018 i 2022 roku. 

Może książka jest trochę długa, mało jest o samym futbolu czy mundialach i czasem potrafi przynudzić, to jednak jest o wiele więcej fragmentów bardzo ciekawych i poruszających. Dla fanów thrillerów fajna pozycja, którą czyta się jak prawdziwy kryminał.

"Czerwoną kartkę" możecie zamówić TUTAJ, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Ponadto wydawnictwo przygotowało pakiety z innymi książkami. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz