wtorek, 21 lutego 2023

Historia Mundiali na złoty medal

Miałem ostatnio przyjemność przeczytania książki dziennikarza Leszka Jarosza pt.: "Historia Mundiali". Tom pierwszy obejmujący Mistrzostwa Świata w latach od 1930 do 1974 wydało Wydawnictwo Sine Qua Non. 

Pozycja ta liczy niecałe sześćset stron, na których opisano dziesięć mundiali. Łatwo zatem przeliczyć ile stron mniej więcej poświęcone jest na jeden turniej. Z jednej strony sporo, bo historii jest na prawdę wiele, ale z drugiej odjąć trzeba jeszcze kartki ze statystykami.

Każdy rozdział zaczyna się statystykami w postaci czasu, miejsca, formatu, uczestników, stadionów i wyników. Nie zabrakło oczywiście ilości zawodników, drużyn czy sędziów. Ponadto kilka faktów i ciekawostek. Następnie mamy już krótkie eseje.

Na pewno docenić trzeba ogromną wiedzę i przygotowanie autora. Wielka praca, którą autor włożył w szukanie opowieści i nieraz nieznanych tekstów zasługuje na szacunek.

W książce znajdziemy także dwie wkładki zdjęciowe. Sporo fotografii, również starych i czarno - białych pochodzi z prywatnego archiwum autora. Do tego zakładka w formie wstążki oraz twarda oprawa, która na pewno czyni książkę atrakcyjniejszą. 

Wielkie kompendium wiedzy o Mistrzostwach Świata z wieloma anegdotami zdecydowanie godna polecenia każdemu fanowi piłki nożnej. Na pewno jedna z najlepszych, jak nie najlepsza pozycja o historii mundiali. Tom 2, który z pewnością wyjdzie będzie równie ciekawy. 

"Historia Mundiali" w wersji zarówno elektronicznej jak i papierowej oraz z gadżetami w formie kubków znajdziecie tradycyjnie na LaBotiga.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz