niedziela, 11 czerwca 2023

Uliczny Fighter

Ten kto interesuje się boksem na pewno postać Dawida Kosteckiego zna, bądź chociaż kojarzy. Mimo iż boks nie jest u mnie na szczycie ulubionych sportów, to "Cygana" znam i zdarzyło się, że obejrzałem nawet którąś z jego walk. Teraz przyszła kolej na przeczytanie o nim książki.

"Dawid Kostecki. Uliczny fighter" to książka napisana przez Mateusza Fudala i wydana przez Wydawnictwo Sine Qua Non. Ponad trzystu stronnicowy reportaż zawierający wkładkę zdjęciową kończy się kilkoma pytaniami, które autor skierował do Prokuratury i Służby Więziennej. 

Lektura zawiera wiele wypowiedzi osób blisko związanych z Dawidem, czy to trenerów czy rodziny, kilka faktów między innymi o aferze Podkarpackiej. Tu jednak zabrakło mi szczegółów i ciekawszych informacji. Ponadto kilka opisów niektórych walk i ich kulis.

Dość wyczerpująco autor również skupił się na śmierci bohatera. Pewnie mało kto wierzy w jego samobójstwo (ja bynajmniej nie), tym bardziej że miał powiązania z praniem brudnych pieniędzy, z wyłudzeniem podatku czy narkotykami i agencjami towarzyskimi. Ponadto sporo do życzenia zostawiają działania prokuratury i służby więziennej. 

Nie mogło zabraknąć rozdziału dotyczącego filmu "Pętla" Patryka Vegi, który wzbudził sporo komentarzy. Film miał być oparty na faktach, jednak po wielu kontrowersjach sam w końcu przyznał że to film fabularny. W "Pętli" m.in Cygan umiera na dolnej pryczy (w rzeczywistości na górnej), aresztowanie pod klubem w Rzeszowie (w rzeczywistości pod budynkiem Polsatu). Autor książki odwiedzając sądy i prokuratury dowiedział się że Vega nawet nie zadał sobie trudu żeby tam pójść. Ponadto pokrzywdzona w filmie może czuć się także rodzina. 

Książkę bardzo łatwo i szybko się czyta, zawiera wiele ciekawych historii i anegdot. Podejrzewam, że prawdziwi fani bosku raczej nic nowego się z niej nie dowiedzą o "Cyganie", ale mimo wszystko warto po nią sięgnąć.

"Uliczny fighter" dostępny jest na LaBotiga.pl zarówno w wersji ELEKTRONICZNEJ jak i PAPIEROWEJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz