wtorek, 11 lipca 2023

Mentalność Sportowca

Ostatnią książką jaką przeczytałem była pozycja Łukasza Piszczka, z którym rozmawiał psycholog, który z nim współpracuje. Została ona wydana przez Wydawnictwo Sine Qua Non.

Książka jest zupełnie inna niż reszta książek sportowych czy piłkarskich, nie tylko z powodu tego, że napisana jest przy współpracy z psychologiem, ale także dlatego że jest to wywiad rzeka, obszerna rozmowa Łukasza Piszczka z Kamilem Wódka.

Mało jest książek napisanych w formie obszernego wywiadu. Na myśl przychodzą mi jedynie Platini, Strejlau, Frankowski, Talant, Szaranowicz, Gmoch czy Majdan, które miałem okazję przeczytać dzięki współpracy z różnymi wydawnictwami. 

"Mentalność sportowca" jak głosi sam tytuł zajmuje się głównie mentalną stroną zawodnika. Omawiane są jego rekcje, zachowania, świadomość, pewność siebie, myślenie, czy podejście do życia. Ponadto zawiera wiele cennych rad, wskazówek zarówno dla młodego zawodnika jak i jego rodzica i trenera.

W formie uzupełnienia, po każdym z rozdziałów znajdziemy także komentarz psychologa odnoszący się do głównej myśli przewodnej danego tematu. Dla młodszych znajdziemy także ilustracje obrazujące przedstawienie danej historii. Autorzy zostawiają także pole do samodzielnej analizy i interpretacji.

Generalnie nie przepadam za tego rodzaju książkami spisanymi w formie wywiadu, ale ta była dość ciekawa. Na pewno zabrakło mi w niej smaczków z szatni, zza kulis, afer piłkarskich i tego typu rzeczy, których było bardzo mało. Z drugiej jednak strony książka była bardzo wartościowa patrząc na wiele spraw związanych z podejściem do życia.

Pozycja zdecydowanie godna polecenia szczególnie dla młodych chłopców zaczynających przygodę z futbolówką, ich rodziców aby wiedzieli jak się zachowywać i jak z dzieckiem rozmawiać, a także dla początkujących trenerów, aby wiedzieli jak motywować. Na pewno każdy z nich będzie mógł wziąć do siebie coś przydatnego z tej historii.

Opisaną pozycję znajdziecie na LaBotiga.pl, jak zawsze zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej oraz w pakiecie z innymi książkami. Ponadto dostępne są egzemplarze z twardą oprawą i autografem Łukasza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz