poniedziałek, 18 września 2023

Kimi oczami Heikki Kulty

Niecały rok temu - w listopadzie 2022 roku wydawnictwo Sine Qua Non opublikowało polską wersję biografii Kimi Raikkonen'a autorstwa Heikki Kulty. Po "Kimi jakiego nie znamy" jest to druga w ostatnim czasie biografia Fina.

Autor na żywo widział ponad 370 wyścigów Formuły 1, zatem z bliska śledził całą karierę Kimiego, która trwała aż dwadzieścia lat. Dzięki temu dziennikarz, a także bliski kolega kierowcy ma sporo ciekawych rzeczy do opowiedzenia.

Nie jest to jednak typowa biografia. Są to wspomnienia dziennikarza, a nie samego sportowca, co trzeba zaznaczyć. Sporo z nich zostało spisanych z nagrań z dyktafonu bądź przepisanych z artykułów i wycinków prasowych. Sporo zatem także dowiemy się o samym autorze.  

Jak powiedział Grzegorz Jazienicki z Parcfer.me: "sam publicznie nie mówił zbyt wiele, ale opowiadać o nim można godzinami". No i rzeczywiście, bo książka liczy sobie niecałe sześćset stron. Oprócz informacji z torów wyścigowych i padoku sporo czytamy także o życiu prywatnym. 

Książkę kończy cała kariera "Człowieka z Lodu" w statystyce. Wyścig po wyścigu od sezonu 2001 do 2021 wliczając w to również rajdowe mistrzostwa świata, w których Kimi uczestniczył w przerwie od Formuły 1 w latach 2010-2011. 

Książkę czytało się dość szybko za sprawą dziesiątek krótkich rozdziałów. Jednak co mogło męczyć i stwarzać problem to chaotyczność i to że opowieść nie jest chronologiczna. Po za tym dla mnie opowieść na plus, zatem prawdziwym kibicom F1 i Raikkonena może się spodobać. 

Oczywiście pozycję tą możecie nabyć w wersji PAPIEROWEJ, ELEKTRONICZNEJ no i oczywiście w PAKIETACH z innymi książkami między innymi SENNY czy WEBBERA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz