sobota, 19 sierpnia 2023

Oficjalna biografia Ahonena

Choć od zakończenia kariery Janne Ahonena minęło już pięć lat to dopiero teraz, a właściwie z końcem minionego roku Sine Qua Non wydało jego biografię. Jak to się mówi, każda opowieść potrzebuje swojego odpowiedniego momentu. Ten nadszedł teraz. I dobrze.

Pierwsza biografia Fina wyszła w Finlandii w 2009 roku, wówczas wywołała sporo kontrowersji głównie poprzez opowieści prywatne i zza kulisowe skoczków, którzy nie stronili od alkoholi. Następnie był pomysł wzbogacenia książki i zaktualizowania. Ta obecna polska wersja opowiada o latach 1977 od narodzin do 2013 roku, choć skupia się głównie na piętnastu latach doświadczeń sportowych w karierze skoczka.

Tajemnice skoków i osoby Janne fajnie było sobie przypomnieć. Jestem z tego rocznika, który za młodu kibicował Małyszowi i przeżywał Małyszomanię. Zawsze z rodziną siedzieliśmy w pokoju i wspólnie oglądaliśmy zawody Pucharu Świata czy Turnieju Czterech Skoczni. Z tym że tutaj zabrakło mi opisów zza kulis zawodów i relacji z innymi zawodnikami i rywalizacji z nimi.

Sporo przeczytamy o jego dorastaniu, życiu prywatnym, podejścia finów do tej dyscypliny czy ogólnie o rozwoju skoków, między innymi stylu V, lekkości, umiejętności szybowania, rozwoju nart, kombinezonów, zmianie profilu skoczni. Również o zbijaniu wagi przez zawodników przed oficjalnym ważeniem.

Dotykane są także tematy trudne, czyli kontuzje i złamania, których Ahonen miał przecież sporo. Zdarzało się że skakał ze złamanym żebrem, bądź z taką gorączką, że sam nie wiedział która to seria startów. Do tego tematu również zaliczamy wspomniane zbijanie wagi. Ponadto ból, strach przed upadkiem.

Nawet na potrzeby tej książki Janne zamówił z archiwum szpitala swoją historię choroby i dokumentacje dotyczącą kontuzji i leczenia.

Ponadto wiele ciekawostek, między innymi o groźbach z Polski czy sposobie "chrzczenia" nowych członków kadry juniorów. Przeczytamy także o drugiej jego miłości i hobby czyli o dragsterach.

Ahonen wcale nie musiał być skoczkiem, choć to dyscyplina bardzo popularna w kraju. Jednak na karierę z motocyklami i road racingiem nie było go stać, a do szkółki piłkarskiej go nie przyjęli ponieważ był za mały i za chudy. Swoją drogą ile talentów po takim odrzuceniu zrobiło karierę w innym klubie, ale ile też przepadło przez takie odrzucenie.

Opisaną książkę możecie nabyć tradycyjnie na LaBotiga.pl zarówno w wersji PAPIEROWEJ jak i ELEKTRONICZNEJ oraz w pakiecie z INNYMI KSIĄŻKAMI, między innymi BIOGRAFIĄ innej legendy i jego rodaka Matti Nykanena.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz