czwartek, 24 czerwca 2021

Ewolucja taktyki - dziedzictwo Barcelony

Jedna z najnowszych piłkarskich książek wydawnictwa Sine Qua Non dotyczy ewolucji piłkarskiej taktyki sięgającą czasów Johana Cruyffa i jego modelu wprowadzonego w FC Barcelonie. 

Książkę "Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa" napisał bardzo znany w Polsce autor i dziennikarz Jonathan Wilson. Na naszym rynku ukazały się między innymi takie pozycje jak "Aniołowie o brudnych twarzach", "Anatomia Liverpoolu", "Odwrócona piramida" czy "Bramkarz czyli outsider". 

Książka, o której mowa jest chyba najkrótszą z wymienionych, nie mniej jednak na pewno nie najnudniejszą. Czyta się dość szybko i sprawnie. 

Okładkę zdobią kolory Blaugrana oraz twarze jej bohaterów - byłych (bądź aktualnych) trenerów - Cruyffa, Van Gaala, Guardioli, Enrique, Koemana oraz Mourinho, który na początku lat 90 był tłumaczem Robsona, potem zaś asystentem jego i następnie Vam Gaala. 

Czytając lekturę poznamy historie każdego z tych panów. Nie tylko od początków trenerskich, ale także czasów piłkarskich. Sporo o ich zespołach, podobieństwach i różnicach w ich prowadzeniu oraz wdrażanych systemach i rozwoju taktyki. Kilka słów znalazło się również o zaciekłej rywalizacji Pepa z Mou zarówno w Hiszpanii jak i w Anglii. 

Czy kibice FC Barcelony mogą być zawiedzeni? I tak i nie. Choć okładka i tytuł świadczą o tym, że będzie tego więcej, to w książce jest w zasadzie po równo o każdym zespole, każdym trenerze, choć nie wiem czy przypadkiem z lekką przewagą upadłego portugalskiego anioła. 

Na pewno ciekawa i zgłębiająca dany temat z wieloma faktami, ale również anegdotami. Fanom taktyki i zespołów prowadzonych przez wymienioną szóstkę godna polecenia.

Opisaną pozycję znajdziecie oczywiście w jednej z największych sportowych księgarni internetowych, jak zawsze w normalnych i przystępnych cenach. 
Wersja papierowa - TUTAJ
E-book - TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz