poniedziałek, 11 lipca 2022

Analiza i sztuka zbierania danych w futbolu

Jedną z najnowszych książek piłkarskich jaka pojawiła się na rynku jest wydana przez Wydawnictwo Sine Qua Non pozycja "Piłkarscy hakerzy" autorstwa dziennikarza Christopha Biermanna, która mówi o rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych.

"Jakże zmienił się futbol! Wszystko stało się bardziej skomplikowane. I piękniejsze!" - to słowa Xabi Alonso. Ciężko się z nimi nie zgodzić patrząc na masę statystyk, wykresów, coraz większą liczbę analityków w sztabach szkoleniowych i słysząc o najnowszych laboratoriach, które tworzą kluby.

Wiadomo, że żaden komputer czy laptop, nawet najnowocześniejszy nie zastąpi ani trenera ani dyrektora sportowego, ale na pewno w znacznym stopniu może ułatwić jego pracę. Technikę mamy już tak rozwiniętą, że godzinami oglądać meczów aby dojść do niektórych wniosków.

Autor bardzo skrupulatnie zbierał dane na potrzeby książki przemierzając niemal cały świat, aby porozmawiać z wieloma ludźmi zajmującymi się dziedziną taktyki i statystyk w sporcie oraz zapoznać się z masą ciekawych materiałów wypływających z laboratoriów.

Rozbudowana tabela ligowa na koniec sezonu, bądź w jego trakcie czy pomeczowe statystyki ukazujące się w podsumowaniach i na ekranach telewizorów to właściwie nic. Tu dopiero poznajemy zupełnie innego rodzaju dane. 

Wiele ewentualnych tabel ligowych zmieniających się pod wpływem różnych statystyk, takich jak choćby gole oczekiwane, gole przewidywane. Wiele modeli które przy obliczaniu wykorzystują nawet nacisk rywala, ilość rywali przed linią piłki czy czystość pozycji.

Przeczytamy tu także o wielu ciekawych doświadczeniach wykorzystywanych przez kluby. Aplikacje do treningów? Ćwiczenie mózgu? Profile osobowościowe? Proszę bardzo.

Książka łącząca futbol, informatykę i matematykę. Podobna do Futbonomii i Piłkomatyki. Na pewno fajne uzupełnienie tematu dla zainteresowanych.  

Pozycję tą możecie nabyć na LaBotiga.pl zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej. Dostępne są również w pakiecie z innymi książkami oraz gadżetami. KLIKNIJ i wybierz ofertę dla siebie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz