niedziela, 28 stycznia 2024

Oficjalny album FC Barcelony

Końcówka roku 2023 okazała się bardzo ciekawa dla fanów FC Barcelony. Wydawnictwo Sine Qua Non wypuściło bowiem oficjalny album FC Barcelony. To nie lada gratka dla każdego sympatyka katalońskiego klubu. 

Co ciekawe jest to drugi album o Barcelonie, który wyszedł nakładem SQN. Wcześniej, 2015 roku pojawiła się "Ilustrowana historia FC Barcelony". Wstęp do oficjalnego albumu należy do prezydenta Joan'a Laporty. Tłumaczenie dla polskiego wydania zrobiła Pani Barbara Bardadyn, z którą kiedyś porozmawiałem o pracy tłumacza. 

Album opowiada nie tylko historię i poczynania męskiej drużyny piłkarskiej (choć większość albumu jej dotyczy), ale znajdziemy tu także krótkie informacje o żeńskiej ekipie piłkarskiej, zespole koszykarzy, szczypiornistów, piłkarzy halowych czy hokeistów na wrotkach. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście wiele zdjęć zarówno kolorowych jak i starszych jeszcze czarno - białych.

W niektórych miejscach znajdziemy odniesienia w postaci specjalnych kodów QR. Nie jest ich dużo, ale dzięki nim więcej możemy dowiedzieć się o projekcie Espai Barca i odbyć nawet wirtualną wycieczkę po nowym Camp Nou, zobaczyć mapę penyi Barcy czy wyświetlić wszystkich trenerów, prezydentów i legendarnych zawodników. Ogólnie mogłoby ich być więcej.

Nie zabraknie także listy trofeów, historii herbów czy boisk, na których zespół rozgrywał swoje mecze. Przeczytamy o niezapomnianych meczach, pięknych bramkach i najważniejszych momentach w historii. 

Co ciekawe i na pewno będzie raziło w oczy kibiców Barcelony to często pojawiający się przydomek Azulgrana. Album jest oficjalny, ponadto napisany przez Francesca Aguilara, który jest katalończykiem. Tym bardziej kole w oczy częste kastylijskie Azulgrana a nie katalońskie Blaugrana, które nie pojawia się wcale. 

Album "Skarby FC Barcelony" to rzecz jasna obowiązkowa pozycja na półce kibiców Dumy Katalonii. Nabyć go możecie TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz