czwartek, 25 kwietnia 2024

Piłką we wroga, czyli kilka słów o futbolu

Ostatnią książką, którą miałem okazję przeczytać była wydana przez wydawnictwo Sine Qua Non piłkarska opowieść dziennikarza Simona Kupera pt.: "Football against the enemy", czyli "Piłką we wroga".

Autor dobrze znany już w Polsce za sprawą "Futbolu w cieniu Holokaustu", "Futbonomii" czy książce "Barca. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną". 

Simon Kuper przed napisaniem książki odwiedził aż dwadzieścia dwa kraje, w których rozmawiał o piłce nożnej z wieloma osobami zarówno ze świata między innymi piłkarskiego, kibicowskiego czy politycznego. Badał jak futbol ukształtował te kraje i próbował odpowiedzieć dlaczego reprezentacje grają w takim a nie innym stylu.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że książka została napisana i wydana w 1994 roku. Wówczas została nagrodzona sportową książką roku. Od tej do dzisiejszego jej wydania minęło aż trzydzieści lat. Aż dziw bierze, że niektóre historie są jeszcze aktualne, choć zarówno na świecie jak i w piłce nożnej zmieniło się bardzo dużo.

Dlaczego Holendrzy, Brazylijczycy i Brytyjczycy grają w charakterystyczny dla siebie sposób? Skąd wzięła się niechęć Holendrów do Niemców? Jakie emocje towarzyszom derbom Old Firm, czyli spotkaniom Rangersów z Celtic'kiem? Przeczytamy także o kibicowaniu w czasach muru berlińskiego, o NRD i RFN czy mafii w Dynamie Kijów.

Ciekawy jest również rozdział o grach komputerowych służących do sprawdzania możliwości zawodników. Na ich podstawach wybierano piłkarzy do kadry Związku Radzieckiego na Mistrzostwa Europy 1988.

Książka zdecydowanie godna polecenia dla fanów sportu, historii i polityki. Ciekawa pozycja, ale nie wszystkim może przypaść do gustu. Trochę podobna do współczesnej "Mecz to pretekst".

Pozycję tą znajdziecie na LaBotiga.pl zarówno w wersji PAPIEROWEJ jak i ELEKTRONICZNEJ, w postaci e-booka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz