środa, 8 listopada 2023

Nie tylko w lewo

Ostatnia książka jaką przeczytałem to "Nie tylko w lewo" autorstwa dobrze znanego Adama Jaźwieckiego. Jest to (niestety dopiero) czwarta książka (po "Pół wieku na czarno", "Rozliczeniu" i "Bez hamulców" książka żużlowa wydana przez Sine Qua Non.

Dziennikarz Pan Adam dobrze znany w środowisku żużlowym, w którym siedzi już ponad dwadzieścia lat. Nie tylko dziennikarz, ale również między innymi działacz PZM, wiceprezes GKSŻ czy szef Komisji Żużlowej. Wiedza i doświadczenie zatem godne i zdecydowanie nadające się na książkową opowieść.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza z nim to w zasadzie dłuższy wstęp. Informacje o żużlu, o dyscyplinie, historii, o życiu żużlowca, wypadkach, kontuzjach czy konsekwencjach. Do tego dochodzi kilka ciekawych wspomnień autora.

Druga część zaczyna się od roku 1973 i wielkim triumfie Jerzego Szczakiela. Znajdziemy tu opowieści rok po roku aż do 2001 roku. Ta część może niektórych nudzić. Oprócz kilku anegdot są to opisy jak z Wikipedii typu jaki turniej, gdzie, kto wygrał i na których miejscach skończyli reprezentanci Polski. 

Trzecia część to krótkie felietony, ciekawostki, opowieści z torów i nie tylko. Ta część na plus. 

Do lektury wkradło się także kilka błędów, Hancock jest czterokrotnym mistrzem świata, nie dwukrotnym, Gollob miał swój tragiczny wypadek w czasie trwania kariery, a nie po jej zakończeniu, Pedersen połamał się z Pawlickim w trzecim wyścigu, nie w pierwszym. 

Dla starszych fanów żużla książka godna polecenia, fajnie można powspominać takie nazwiska jak Crump, Adams, Loram, Rickardsson, Hamill, Nielsen, Ermolenko, Gundersen, Penhall, Olsen czy Mauger itd. Dla młodszych - na pewno sporo wiedzy. 

"Nie tylko w lewo" znajdziecie tradycyjnie w jednej z największych księgarni sportowych - LaBotiga.pl zarówno w wersji ELEKTRONICZNEJ jak i PAPIEROWEJ oraz jak zawsze w atrakcyjnych pakietach z INNYMI KSIĄŻKAMI.

1 komentarz: