sobota, 2 marca 2024

Biblia Ibry


W 2019 roku wyszła kolejna książka o Zlatanie Ibrahimovic'iu. Tym razem nakładem wydawnictwa Sine Qua Non był to album. Album prezentujący się wyśmienicie i będący wielką biblią Zlatana. Może jest już nieco stary, bo to już pięć lat od wydania, ale na pewno na swojej wartości nie traci.

Zlatan spisał wcześniej już dwie autobiografie, obie wydane przez SQN. Zarówno "Ja, Ibra" jak i "Adrenalina" to dwie świetne pozycje zdecydowanie godne polecenia dla wszystkich kibiców. Pełne ciekawostek, faktów, historyjek przy którym idzie się pośmiać i zdziwić. Tym razem mamy do czynienia z albumem prezentującym jego karierę klub po klubie z dodatkiem reprezentacji.

Album jest generalnie wielki (waży aż 1.8 kg!) i obszerny. Co ciekawe pozbawiony jest numeracji stron, nikt jednak czytając nie zwróciłby na to uwagi. To chyba najgrubszy album wydany przez SQN (a było ich sporo, m.in Barcelona, Juventus, NBA czy F1). Jest sporo fotografii, ale jest też co czytać. 

Jest to opowieść o jego fantastycznej karierze, grał bowiem w najlepszych klubach, m.in Barcelonie, Juventusie, Milanie, PSG, Interze czy Manchesterze, wzbogacona wieloma ciekawymi zdjęciami. Na początku każdego rozdziału znajdziemy informacje o ilości meczów, minut, goli i asyst w danym klubie. 

To także opowieść o Szwedzie oczami innych. O relacjach z nim i wspomnieniach wypowiadają się jego koledzy z drużyn (m.in Vieira, Henry, Pirlo, Gattuso, Thiago Silva czy Pogba) oraz inne osoby z jego otoczenia tacy jak agent Raiola, dyrektor Moggi czy trenerzy - Koeman i Mourinho.

Bardzo ciekawie Ibra opowiada o pobycie z PSG, które zastał niemalże amatorskie. W szoku był widząc ośrodek treningowy, szatnie, murawę, stołówkę, sprzęt czy wyżywienie. Dla niego będącego w najlepszych europejskich klubach pachniało amatorką. To wszystko zmieniło się z czasem, głównie dzięki niemu i bajecznie bogatym właścicielom. Teraz PSG jest już wielkim europejskim zespołem. 

Ponadto znajdziemy tu jedenastkę marzeń zawodnika, w której znaleźli się najlepsi zawodnicy z jakimi grał. Nie mogło zabraknąć oczywiście końcowej statystyki (a właściwie zlatystyki) z lat 1999-2018. Szczerze mówiąc to chyba najbardziej rozbudowana statystyka jaką kiedykolwiek widziałem w biografii bądź autobiografii. 

Album zdecydowanie godny polecenia dla wszystkich kibiców. Prezentuje się pięknie, czarny ze złotymi napisami i twardą oprawą, a cena jak za taki album też jest bardzo dobra. Możecie go nabyć TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz